Příchozí, a že jich bylo skutečně hodně, měli možnost nakoupit širokou paletu jarního zboží včetně květin, domácí uzeniny, cukroví, velikonočních věnců nebo keramiky. "Je skutečně z čeho vybírat," potvrdila jedna z návštěvnic, Helena Nováková ze sousední Dolní Krupé, která společně s dcerou a vnoučaty neopoměla okouknout ani jednu z prodejích nabídek. "V sále je takové domácí prodejní prostředí, máme možnost si vše dobře okouknout a ještě můžeme prohodit několik přátelských slov se známými. A samozřejmě neodcházím s prázdnou. Letos to vyhrála keramika."

Jarmark měl v pořadí již čtvrté pokračování, což znamená, že už vzniká tradice, kterou ale musí někdo udržovat a dále rozvíjet. A právě takovou organizační duší je v Knyku Hana Součková. "Připravit jarmark mne sice nějaký čas stojí, ale není to tak náročné. Hlavně je potřeba včas kontaktovat trhovce, připravit sál a udělat několik dalších drobností. Potom už stačí otevřít vchod do našeho kulturáčku a mít hezký pocit z množství přicházejících lidí, a to nejen místních, ale z širokého okolí, včetně těch z Havlíčkova Brodu."

K tomu ještě doplnil starosta obce Miroslav Kotlas. "V Knyku obecní úřad zastřešuje mnohem více společenských a kulturních akcí a stačí k tomu pouze dobrá spolupráce. My například zdarma poskytneme sál a další doprovodné služby a organizátoři se postarají o zbytek," zdůraznil Kotlas dodal: "Navíc toto dění je příspěvkem k obohacení života v obci a jejímu dalšímu zviditelnění."

Keramička Lenka Sedláková přijela prodávat svoji užitnou i dekorativní keramiku až z Jitkova a učitě nelitovala. "Na nezájem o mé vlastnoruční výrobky si nemohu stěžovat. Navštěvníkům se líbí a pomalu se za stoly s nabídkou nestačím otáčet. Po sedmi letech práce s hlínou a obsluhování dvou vypalovacích pecí mám velké uspokojení ze své práce. Ohromnou radost mám i ze své svobody při podnikání."

Jaroslav Švanda