Prvního vačnatce si chovatel Jaroslav Áda Adamec pořídil před třemi roky. „Fandím Bohemce a ta má ve znaku klokana, tak jsem si udělal radost,“ svěřuje se Adamec.

Zvíře pojmenoval Toník a nechyběly ani klokaní křtiny. „Byl na nich farář a fotbalové legendy Karol Dobiáš a Antonín Panenka. Právě po Panenkovi je Toník pojmenovaný,“ vzpomíná bohemácký fanoušek.

K Toníkovi brzy přibyla klokanice a za pár měsíců i první potomek. „O samičku jsem ale přišel, tohle je její dcera,“ ukazuje Adamec. „Říkám jí Panenka. Proč, to asi nemusím vysvětlovat,“ směje se.

Toník se před půl rokem stal dvojnásobným otcem. Další mládě má totiž s Panenkou. „Sice otec nakryl dceru, ale u klokanů ve stádu to nevadí. Navíc když jsou takto v páru, tak tomu těžko zabráníte,“ vysvětluje Adamec.

Malý klokánek je ještě u maminky ve vaku. „Zatím nevylezl, tak nevíme, jestli je to kluk, nebo holka. Ve vaku ale bývá šest až sedm měsíců, tak čekáme každým dnem, že vyskočí. Křtiny však neplánujeme, ty byly jen u Tondy,“ líčí Adamec.

A jak to, že klokan, kterého má většina lidí spojeného s teplým počasím v Austrálii, zvládá klimatické podmínky na Vysočině? „Nepochází totiž z Austrálie, ale z Tasmánie a Nového Zélandu. Je to klokan Bennettův. Zimy v pohodě přečká, dokonce se celkem rád válí ve sněhu,“ odpovídá chovatel neobvyklého mazlíčka.

Také na stravu prý není náročný. „Je to jako krmení králíka. Dáváme jim hlavně seno a trávu, kukuřici, tvrdé rohlíky nebo třeba králičí granule. Zbožňují i větve,“ popisuje Adamec.

Chov už rozšiřovat neplánuje. „Není tu tak velký výběh, takže jich nemohu mít větší množství. Tito tři mi stačí. Kdyby přišlo další mládě, tak ho prodám. Je o ně docela zájem,“ dodává Adamec.