Nedělní program začne tři hodiny po poledni. "Naším záměrem bylo, aby ten fenomén zase trochu povstal, protože si myslím, že má co říci," řekl ČTK lipnický starosta Zdeněk Rafaj. Výstava zaměřená na téma Hašek a Švejk s víc než 150 kreslenými vtipy od starších i současných kreslířů bude otevřená do 1. října. Herec Miroslav Hanuš při jejím nedělním zahájení přečte Haškovu povídku Průvodčí cizinců, Haškovy oblíbené písničky zahraje kutálka z Vysočinky.

Na spisovatele Haška vzpomíná muzeum výstavou, prohlédněte si ji.
Jak zní Haškův lahvofon? Na spisovatele vzpomíná muzeum v Brodě výstavou

V domku pod hradem, v němž autor humoristického románu Osudy dobrého vojáka Švejka prožil poslední část života, bude v neděli také otevřena Haškova kuchyňka. Upravena byla v přízemní místnosti, která se zatím nevyužívala. Jsou tam kachlová kamna a dobový nábytek. "Bude to dobová kuchyň, ale ne taková, jak ji tam Hašek tehdy měl," řekl starosta. Z předmětů, které spisovatel skutečně používal, tam je džbán na pivo.

V domku, o který se stará město, už loni vznikl malý kinosál, v němž se promítá dokument připomínající Haškův lipnický pobyt. Návštěvníci domku se letos také dostanou do nově upravené Haškovy zahrádky. Minulý rok expozici navštívilo okolo čtyř tisíc lidí. Do konce června je otevřená o víkendech, během prázdnin denně.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Na letošek připadla dvě výročí Jaroslava Haška. V lednu uplynulo 100 let od jeho úmrtí. Soutěž v psaní humoristických povídek k dvojímu kulatému výročí spisovatele uspořádalo územní sdružení Syndikátu novinářů Vysočina. "Soutěže se zúčastnilo 116 autorů z celé České republiky. Dohromady zaslali 197 povídek," uvedl předseda Jaroslav Paclík. Vyhlášení výsledků se čtením některých úspěšných povídek bude v sobotu na hradě od patnácti hodin.

Paměstní deska na hostinci U České koruny
Po stopách Jaroslava Haška. Cestu ze Světlé na Lipnici připomene nová stezka

Jaroslavu Haškovi je letos věnovaná řada akcí. V havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny je od 6. dubna výstava Člověk míní, hospoda mění, otevřená bude do 25. června. V polovině července se podle zveřejněného programu uskuteční v Lipnici nad Sázavou festival humoru a satiry, srpnový turistický pochod připomene první Haškovu cestu na Lipnici.