Garantem Haškovy stezky je město Světlá nad Sázavou. Vytvoření stezky si vzalo za své Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod. "Pro město Světlá je to významná záležitost," zdůraznil starosta Fratišek Aubrecht. Naučná stezka, která mapuje Haškovu Lipnickou anabázi má asi osm zastavení. „Stezka by nemohla vzniknout, kdyby se nespojily dohromady město Světlá nad Sázavou, Lipnice a obec Dolní Město. Téma Haškovy stezky je doslova nadchlo,“ řekla Deníku Alena Jindrová z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod s tím, že panely, které budou lemovat Haškovu stezku jsou zatím ve výrobě.

Na panelech budou informace a fotografie z Haškova života. Je to jen jedna z mnoha aktivit k letošním Haškovým výročím. Od jeho úmrtí uplynulo 3. ledna 100 let a 30. dubna uplyne 140 let od jeho narození.

V cyklu Příběhy starých hospod navštívil moderátor Josef Polášek také Penzion a hostinec U České koruny, který proslavil spisovatel Jaroslav Hašek. Dnes tuto hospodu v Lipnici nad Sázavou vedou jeho potomci.
Před sto lety šel Hašek do hospody na Lipnici a zůstal tam. Vzpomíná i televize

A jak Haškovo putování tehdy začalo? Natoč dobrou míru, ať nespadne pěna. Za chvíli se vrátím, pravil spisovatel Jaroslav Hašek v nádražní hospůdce v Praze na Těšnově. Poté, co náhodou potkal malíře Jaroslava Panušku. A už se nevrátil. Přesně 25. srpna vystoupili po poledni oba veselí kumpáni z vlaku ve Světlé nad Sázavou a vydali se pěšky do Lipnice nad Sázavou.

Jejich cesta ze Světlé do Lipnice byla tehdy dlouhá. Není divu, vždyť na ní bylo tolik příjemných hospod. "Ti dva putovali od hospody k hospodě, až skončili v Lipnici v hostinci U České koruny, kde Hašek více než rok pobýval. Traduje se, že cesta to byla veselá. Hašek i Panuška cestou debatovali s lidmi a několikrát se zastavili na pivo. Zdolat osm kilometrů jim trvalo hodiny,“ poznamenal lipnický hradní kastelán Marek Hanzlík.

Sté výročí úmrtí spisovatele Jaroslava Haška, který skonal v Lipnici 3. ledna 1923, si připomněli v úterý jeho přímí potomci, příznivci i fandové jeho legendárního literárního odkazu.
Sto let od úmrtí Haška: v Lipnici si ho připomněli potomci i milovníci Švejka

Haška a ni Panušku ve Světlé tehdy nikdo nevítal. Málo kdo je znal. Přesto byla ta cesta na Lipnici osudová. Pro jejich život, Vysočinu i českou literaturu.

Cesta obou kumpánů vedla ze  Světlé polní cestou přes Závidkovice, pak do Radostovic po silnici, Dolním městem kolem kostela a hospody U Muchů a po silnici až na Lipnici. Už tehdy byl podle historiků Hašek nemocný a trpěl obezitou. Je div, že tu cestu vůbec zvládl.

Prababička Božena Haška pamatovala

Jediná hospoda, která Haška pamatuje, je kromě restaurace U České koruny na Lipnici, kterou vlastní Haškovi potomci, hospoda U Muchů v Dolním Městě. Tu nechala obec přestavět na kulturní dům. „Zakladatel hospody Jan Mucha měl syna Jana. Ten měl tři děti. Nejstarší byla moje prababička Božena, která tu v mládí roznášela pivo a na Haška si dobře pamatovala,“ nechal nahlédnout do historie slavné hospody Jan Provazník, jeden z potomků zakladatele Jana Muchy.