VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jde o diktát ze strany kraje, reagují lidé na stavbu pavilonu

Havlíčkův Brod – Pokud státní dotace nevyužijeme, přijdeme nejen o nový domov pro seniory, ale zůstane nám další prázdná budova, říká radní Kraje Vysočina Petr Krčál.

7.1.2016
SDÍLEJ:

Debata.Foto: Deník/Filip Brož

Na to však reagovali přítomní lidé, že jde o diktát Kraje Vysočina, který chce nemilosrdně zbourat brodský nemocniční pavilon číslo deset a postavit zde nový domov pro seniory.

Tyto a mnohé další komentářů zazněly na středeční besedě k výstavbě nového pavilonu domova pro seniory se zvláštním režimem.

Debata se uskutečnila ve velké zasedací místnosti Městského úřadu
v Havlíčkově Brodě a iniciovala ji havlíčkobrodská radnice v čele s místostarostkou Ivanou Mojžyškovou.

„Důvod společné debaty 
s veřejností za účasti zástupců kraje je velmi prostý. V tuto chvíli město čeká výstavba nového pavilonu pro seniory se zvláštním režimem, tedy lidi, kteří trpí například Alzheimerovou chorobou," uvedla Mojžyšková. Ta podotkla, že 
v novém moderním pavilonu vznikne sto deset nových lůžek a jedna třída mateřské školky, včetně zhruba osmdesáti nových pracovních míst.

„Havlíčkův Brod již dlouhodobě trápí nedostatečná kapacita v domovech pro seniory, přičemž evidujeme stovky nových žádostí o umístění. 
Z toho důvodu město vítá nabídku kraje, který chce postavit nový specializovaný pavilon," popsala Mojžyšková.

Záměr kraje se však nelíbí mnoha lidem a některým brodským zastupitelům, kteří chtějí tuto historickou budovu zachránit.

„Nikdo nezpochybňuje fakt, že město potřebuje další domov pro seniory, ale nelíbí se mi, že kvůli tomu musíme zbourat sto dvacet let starou budovu, která neodmyslitelně patří k Havlíčkovu Brodu," řekl havlíčkobrodský radní Ivan Kuželka. Podle něho by to šlo vyřešit tak, že by kraj zrekonstruoval stávající vnitřek budovy společně 
s další přístavbou. Díky tomu by tak byla zachována historická fasáda budovy včetně vstupního portálu.

Dotační podmínky

Podle vedoucího majetkového odboru Kraje Vysočina Petra Koláře však tuto variantu nikdo nezvažoval.

„Stavba nového pavilonu bude stát okolo dvě stě milionů korun, přičemž sto milionů korun tvoří státní dotace a zbytek hradí kraj. Z toho tedy vyplývá, že jsme nuceni dodržovat dotační podmínky, standardy kvality a mnoho dalších legislativních norem," vysvětlil Kolář.

Toho doplnil i radní Krčál
 s tím, že dotace není přenosná, a pokud ji kraj nevyužije, tak o ni zkrátka přijde. Tento fakt potvrdil během debaty 
i ředitel havlíčkobrodské nemocnice David Rezničenko. „V současné době se připravuje stěhování plicního oddělení a léčebny dlouhodobě nemocných do nových prostor, takže pokud kraj pavilon číslo deset nevyužije, budeme nuceni budovu zakonzervovat. Nemáme pro ni totiž žádné využití," konstatoval Rezničenko.

Lidé však během diskuse poukazovali na to, že budova patří k městu a nechtějí se smířit s její demolicí.

„V poslední době přišli lidé 
v Havlíčkově Brodě již 
o spousty památek a historických míst, například na Smetanově náměstí," uvedl Jaroslav Pejchal s tím, že jde o diktát ze strany kraje.

Někteří lidé včetně havlíčkobrodský zastupitelů Pavla Antonína či Jana Schwarze také poukázali na velmi špatnou komunikaci mezi městem a krajem.

„Mrzí mě, že je již vydán demoliční výměr, a ještě před třemi měsíci nikdo na radnici nevěděl o tom, co se chystá," zdůraznil Schwarz.

Na besedě byla také představena vizualizace nového domova pro seniory, která podle mnoha přítomných lidí nerespektuje urbanistické prostředí.

Autor: Filip Brož

7.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení