Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jde o to, abychom se s bobrem naučili žít," říká Václav Hlaváč

Havlíčkův Brod: Kdo se pravidelně pohybuje poblíž řeky Šlapanky, může zde pozorovat čilou stavební práci vskutku výkonného tvora.

5.3.2013 1
SDÍLEJ:

U Šlapanky. Bobr evropský si tam hravě poradil i se vzrostlými stromy. Podle Václava Hlaváče (vlevo) je třeba počítat s tím, že na Vysočině dojde k dalšímu šíření tohoto zajímavého zvířete.Foto: David Aubrecht

Jeden strom za druhým tady „kácí" opravdu šikovný dřevorubec. Bobr evropský. Přestože člověk tato plachá zvířátka kdysi vyhubil, dnes už není tak vzácný jev, vidět u břehů řek stopy jejich přítomnosti. Oproti minulosti dnes mají ještě jednu velkou výhodu. Jsou totiž chránění. Bobří maso už tedy nepředstavuje vhodnou lahůdku pro náš stůl.

Císařské hostiny, kde za něj dokázali štědře zaplatit, jsou nenávratně pryč, stejně jako jejich využití pro alchymistické a později lékařské účely. Ani jejich kvalitní kožíšky už člověka nezahřejí. V poslední době se hodně mluví o možném přemnožení bobrů a velkých škodách, které způsobí. Jak je to s těmito šikovnými „staviteli přehrad" u nás a co od nich můžeme čekat, na to jsme se zeptali Václava Hlaváče z brodské Agentury ochrany přírody ČR.

Jak je to s výskytem bobrů u nás? Je i na Vysočině běžné vídat na březích řek stopy jejich činnosti?
Bobr se dnes na Vysočině objevuje celkem pravidelně. Běžný je hlavně v povodí řeky Jihlavy a Oslavy. Na Havlíčkobrodsku se objevil poprvé před zhruba pěti až šesti lety v povodí říčky Šlapanky, konkrétně na Zlatém potoce pod obcí Šlapanov.

Monitorujete nějakým způsobem pohyb bobra na řece Šlapance nebo jinde na Vysočině?
Ano, stopy po přítomnosti bobra jsou nápadné, a všechny údaje o výskytu evidujeme. V loňském roce se jeden bobr pohyboval například v ústí řeky Šlapanky do Sázavy a další zvíře cestovalo po Sázavě od Havlíčkova Brodu proti proudu až ke Žďáru nad Sázavou. Řada pozorování a zpráv o pozorování bobra se však ukáže také jako lichá – na Sázavě se totiž pravidelně objevují také nutrie, které lze s bobrem snadno zaměnit. Je to velký hlodavec původem z Jižní Ameriky, který se u nás choval na kožešinových farmách. Nutrie žije podobným způsobem života, nikdy ale nepůsobí typické bobří ohryzávání a kácení stromů.

Jaké mají bobři životní podmínky?
Člověk dnes krajinu a zejména vodní toky velmi změnil. Bobrům tyto změny většinou nevadí, mají totiž velkou schopnost se přizpůsobit. Pokud mají dostatek potravy, jsou schopni využívat většinu toků. Svojí činností naopak úpravy toků a další stavby rychle po svém „opravují" a vracejí toky do přírodního stavu. To může pochopitelně v řadě případů přinášet značné problémy.

Proč si stavějí na řekách hráze?
Hráze si stavějí většinou na zahloubených tocích tak, aby si zvedli hladinu vody, a dostali se tak k dalším zdrojům potravy. Voda nad hrází se často vylévá z koryta a bobr se může vodou dostat k dalším stromům, které na podzim a v zimě využívá jako potravu.

Vybírají si určité druhy stromů – proč?
Jednoznačně preferují osiky, pokud jich není dost, pouštějí se i do bříz, vrb, olší a dalších druhů dřevin.

Jsou bobři samotáři nebo se dá čekat, že kde žije jeden, bude jich více?
Bobři většinou žijí v rodinných skupinách. Je tu vždy starý pár a roční zvířata. Ve druhém roce života, když mladí bobři pohlavně dospívají, tato mláďata opouštějí domov a vydávají se hledat partnera a své vlastní nové působiště. V té době se mohou pohybovat samostatně.

Bobr je u nás chráněný. Jak velká pokuta hrozí někomu, kdo by se to rozhodl nerespektovat?
Zákon stanoví sankce za různé typy přestupků, pokuta by se pro fyzickou osobu mohla pohybovat až do 100 tisíc, v případě právnických osob jsou pokuty vyšší.

Má u nás bobr přirozeného nepřítele?
Momentálně ne, řada bobrů dnes ale hyne na silnicích, které musejí překonávat, když obcházejí různé bariéry na vodních tocích. Takovou překážkou může být pro bobra vysoký jez, hráz vodní nádrže apod. Existují místa, kde je každoročně přejetých i několik bobrů.

V poslední době se mnohde mluví o škodách, které bobři způsobují a o jejich možném přemnožení. Jak je to doopravdy? Představují tato zvířata pro lidi a přírodu opravdu nějaký problém nebo se jedná jenom o nafouknutou bublinu?
Na území Kraje Vysočina jde zatím spíš o ojedinělé případy. Je ale třeba počítat s tím, že s šířením bobra jich bude přibývat. Nejde totiž jen o kácení stromů podél toků. Bobři mohou narušovat hráze rybníků, způsobovat zaplavování okolních pozemků… Nicméně myslím, že každý takový případ má nějaké řešení. Jde o to, abychom se s bobrem naučili žít.

Autor: Redakce

5.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení