Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedenáct let Českou republiku navštěvoval, nyní tady žije a učí děti angličtinu

Ždírec nad Doubravou – Učitel angličtiny, Skot Ritchie King, se snaží, aby byly jeho hodiny angličtiny, které vede na základní škole ve Ždírci nad Doubravou, především zábavné.

28.5.2014
SDÍLEJ:

Ritchie King se dostal do České republiky díky své manželce, která je Češka. Nejvíce se mu u nás líbí příroda a čerstvý vzduch, naopak postrádá golfová hřiště a tradiční skotská jídla.Foto: Deník/Beáta Dvořáková

Vyznává holistickou metodu. Ta ve výuce zapojuje celého žáka. Deník si s ním popovídal nejen o tom, jak se liší život v České republice a Spojeném království, tedy ve Velké Británii.

Jak jste se dostal k nabídce učit děti na české škole?

Nový ředitel základní školy ve Ždírci nad Doubravou chtěl, aby se děti zdokonalily v anglické konverzaci. 
V rámci vzájemných kontaktů věděl, že já o podobné místo usiluji. Jsem kvalifikovaný učitel a učil jsem na různých školách po celém světě.

Jak probíhají vaše vyučovací hodiny? Můžete mi je popsat?

Každý učitel má svoje metody. Já se v mých hodinách snažím o to, aby byly především zábavné. Chci, aby se žáci nenudili, a beru to jako takovou hru. Také pevně věřím v holistickou metodu, která se snaží do učení zapojovat celého žáka. Jeho myšlení i fyzické možnosti.

Co si myslíte o českých dětech?

Většina studentů, které jsem učil v jiných zemích, byli studenty soukromých škol. Takže je těžké to posoudit. Jsem však ohromený, s jakou úctou ke mně zdejší děti vzhlížejí.

Jaké předměty jste učil jinde ve světě? Také angličtinu?

Ve Skotsku jsem učil matematiku a informační technologii. V ostatních zemích angličtinu. Musím se přiznat, že mi učení matematiky trošku chybí.

Co si myslíte o českém školství?

Školství v jakékoli zemi je pod přísnou kontrolou a neustále prochází nějakými změnami. Je vidět, že české školství se vyvíjí, a to i když má omezené rozpočty.

Co v našem školství postrádáte?

Myslím si, že by bylo dobré, kdyby se více využívaly informační technologie. Studenti by měli být posuzováni podle jejich schopnosti získávat informace, a ne podle toho, kolik si toho zapamatují.

Jak dlouho už v Česku vlastně žijete?

Českou republiku jsem jedenáct let pouze navštěvoval. Měl jsem totiž mezinárodní pracovní zakázky. Nastálo tu žiji dva roky.

Česko a Skotsko jsou úplně odlišné země. Můžete mi říci, jaké jsou mezi nimi největší rozdíly?

Ve Skotsku jsou pláže, které v Čechách nenajdeme. Hory jsou tam drsnější, než jsou zde. Velký rozdíl je také v počasí.Tady na Vysočině je ale podobná příroda jako ve Skotsku.

Rozdílní budou jistě i obyvatelé. V čem se liší?

To je těžká otázka, nevím, jak na ni odpovědět. Každá země se skládá z lidí s širokou škálou charakteristik. Češi se stále přizpůsobují novému politickému systému. Vyvíjí se.

Jak často jezdíte do své rodné země?

Přiznám se, že moc často ne. Rodinné i pracovní závazky mi to nedovolují. Snažím se ale do Skotska jezdit pravidelně každé dva roky. Mám dvě malé dcery, tak hlavně i kvůli nim. Je pro mě důležité, aby měly pouto s oběma zeměmi.

Ve Skotsku máte jistě příbuzné. Nebývá vám po rodině trochu smutno?

Moji oba rodiče bohužel zemřeli. A má sestra žije dvacet let v Bangkoku. Mám manželku a dvě dcerky tady v Čechách, takže smutno mi není.

Přijet do Česka a neumět česky zpočátku určitě nebylo jednoduché. Co byste poradil Skotovi, který by zde chtěl žít?

Jak říkáte, nejdůležitější je, abyste uměli jazyk. Bez znalosti českého jazyka by život v Čechách byl velmi obtížný. Kdybych tu neměl rodinu, jen těžko bych to zvládal.

Takže se český jazyk učíte?

Snažím se. Přiznám se ale, že bych do učení mohl dát větší úsilí a věnovat se mu více. Hodně mi pomáhá moje žena, která mě učí a opravuje. Spoustu věcí jsem se také naučil od svých studentů. V neposlední řadě jsou tu také on-line zdroje.

Myslíte si, že je čeština těžký jazyk?

Pro někoho, kdo se nikdy předtím se slovanským jazykem nesetkal, je čeština opravu hodně obtížná. Nejtěžší je skloňování podstatných jmen. Česká slova se hodně liší od latinských nebo řeckých slov.

Co se vám tady nejvíce líbí?

Miluji českou přírodu a čistý vzduch. Lidé na Vysočině jsou spjatí s přírodou. Žil jsem v mnoha částech světa, ale nikde jsem nenašel tak příjemné místo, jako tady na Vysočině.

A naopak, co se vám v Čechách nelíbí?

Stýská se mi po vůni moře, vlnách. Také po golfovém hřišti. Na tom jsem vyrůstal. Tohle všechno si ve Skotsku užíváme. Chybí mi také tradiční skotská jídla.

Čemu se věnujete ve volném čase?

Kvůli mým malým dětem a ostatním závazkům moc volného času nemám. Ale rád chodím na procházky, hraji golf a rád plachtím. Možná, až děti vyrostou, bude volného času více a já ho užiji.

Plánujete se někdy do Skotska vrátit?

Moje manželka by se jednou do Skotska vrátit chtěla. Já  jsem tady ale šťastný. Neumím si představit, že bychom tady všechno prodali a vrátili se zpátky. Byla by to obrovská změna. Zatím to tedy neplánuji.

Splnil pobyt v Česku to, co jste od něj očekával?

Pocházím z malého skotského města, takže životní styl v České republice mi vyhovuje. Ano, je to přesně to, co jsem očekával.

Beáta Dvořáková

Autor: Redakce

28.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení