V Třebíči je lesní mateřská školka, v Chotěboři zase Šalamounkův Dvoreček a v Havlíčkově Brodě od září klub Vlčí mák. Sídlí v Horní ulici v budově, která patří skautům. Všechny tři zařízení mají něco společné: učí děti lásce k přírodě, vedou je ke zdravému způsobu života a otužování.

Je středa před devátou ráno a malí máčkové se scházejí. Je jich necelá desítka. Vlčí mák založila Alena Bubelová a její dvě kamarádky. "Jsem učitelka a vždycky byl můj sen pracovat v lesní školce. V Havlíčkově Brodě ale bohužel žádná nebyla, tak jsem ji tu založila. Cílem lesních klubů a školek je pobyt v přírodě, respektující komunikace a individuální přístup ke každému dítěti. To nám umožňuje malá skupina maximálně patnácti dětí.," říká usměvavá tmavovláska.

Pro děti z lesního klubu neexistuje špatné počasí. Venku jsou víc než ve třídě. Dneska mají na programu záchranu opuštěné jedličky v brodském parku, aby jí nebylo smutno. „Budeme jí tam zpívat a hrát pohádku,“ říká malá Maruška. Venku si děti nejen hrají, ale i svačí. V bundách, rukavicích, na lavičkách v parku. Když se posilní, mají už jasný plán: „Jdeme se koulovat.“ Nejdřív koulovat a pak se musí klouzat po zadničce z kopce. Dopolední plán je nabitý. Dospělému, který jen postává a zírá na hemžení malých ďáblíků, je za chvíli zima. Dětem to ale nevadí. Podle Bubelové je pro lesní klub základ mít na pobyt venku vhodné a teplé oblečení.

Otázka zní, jaký je rozdíl mezi lesní školkou a klubem. „ Založit lesní klub je lehčí než školku. Máme větší svobodu, ale svoboda nás něco stojí,“ vysvětluje Alena Bubelová.

Z dotací a darů

Lesní školky spadají pod ministerstvo školství. Mají šance dosáhnout na státní peníze. Kluby žijí jen z příspěvků od rodičů, sponzorských darů a výjimečně se jim podaří získat nějakou dotaci.„Scházíme se zatím dvakrát týdně, rodiče platí za měsíc dva a půl tisíce. Máme v klubu deset dětí, ale přivítáme další. Místo je,“ dodává Bubelová.

Co vede rodiče k rozhodnutí dát dítě do jiné školky, než je ta běžná? „Děti chodí víc ven. Nejsou tak svázané zákazy. Učí se žít zdravě, víc si pomáhají,“ myslí si mladá maminka Tereza Balounová z Havlíčkova Brodu.

Lesního klub Vlčí mák má svoje zázemí v havlíčkobrodském skautském klubu, ale do budoucna se chce stěhovat. „Na jaře plánujeme stavět jurtu na louce na kraji města, abychom mohli být ještě více v přírodě. Zatím hledáme sponzory, kteří by nám ji pomohli zaplatit. Za každou pomoc budeme velmi vděční."dodala Bubelová.

Lesní mateřské školy a kluby nabízejí řešení tam, kde je velká poptávka po mateřských školách a nízká nabídka. „Vycházejí vstříc rodičům, kteří si uvědomují neoddělitelnost výchovy a úzkého vztahu dětí k přírodě," řekl v minulosti Deníku k tématu alternativních školek havlíčkobrodský pedagog Jaroslav Konečný. Ten dodal, že příroda je v lesních školkách a klubech hlavním „pedagogem", jenž umožňuje dětem poznávat svět v širších souvislostech.