Úmrtí potvrdila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo. "Pacientka měla přidružená chronická onemocnění. Když se k tomu přidala nákaza Covid-19, její stav to poznamenalo. Aktuální zdravotní stav druhé hospitalizované klientky z Břevnic komentovat nebudeme. Můžu pouze konstatovat, že u lidí, kteří mají svůj věk, se situace může změnit z hodiny na hodinu," uvedla mluvčí.

Nákaza se v břevnickém domově podle hygieniků potvrdila u 20 z 22 klientů a u devíti pracovníků. 

Zdravotní stav dvacítky pozitivně testovaných klientů domova nevyžaduje hospitalizaci. „I proto je úkolem vedení domova i zřizovatele všemi dostupnými způsoby provoz prozatím zachovat. Vedení kraje intenzivně prověřuje veškeré možnosti, jak situaci řešit Velké poděkování patří obětavému personálu domova, který i přes závažnost situace obětavě poskytuje dále péči specifické skupině klientů,“ sdělila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Domov v Břevnici má v tuto chvíli dostatek ochranných pomůcek včetn respirátorů FFP3.

Klienti se přesunou do Lázní Toušeň

Senioři z domova Břevnice, kde se nakazili téměř všichni klienti a část personálu, budou přesunuti do Lázní Toušeň. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Připustil, že situace v domově je složitá. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková nicméně zpochybnila, že je Toušeň vhodným místem pro péči o seniory a o nemocné. "Toušeň je zařízení hotelového typu. Jsou tam hotelové postele a koberce," podotkla.

Domov v Břevnici je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, který je spravovaný krajem. Do sobotního večera se potvrdila nákaza u 20 klientů a šesti jeho pracovníků. "Na základě výsledků dalších testů se počet nakažených z řad personálu zvýšil na devět", řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

Laboratoře Státního veterinárního ústavu Jihlava, ve kterých testují vzorky s podezřením na Covid-19.
Nákaza u nás mohla být už na začátku března, tuší ředitelka domova v Břevnici

Budova domova stojí u vsi se 150 obyvateli. "Je to oddělený areál, do kterého občané Břevnice nechodí," řekl ČTK starosta Ivo Chadim.

Na Vysočině byla podle krajské hygienické stanice do dnešního rána nákaza COVID-19 potvrzená u 95 lidí. Nejvíc případů, 54, je na Havlíčkobrodsku.