Chotěboř totiž patří mezi jedno z mála měst na Vysočině, kde žádná stezka není. Radnice by k těmto účelům chtěla využít především bývalou vojenskou vlečku, a proto požádala Armádu České republiky o bezúplatný převod pozemků.

Vlečka Chotěboř - Bílek.Zdroj: www.vlaky.kzc.cz

„Doufám, že se již nacházíme ve finální fázi a v příštím roce proběhne převod pozemků. Na Ministerstvu obrany ČR je již vše předjednané a nyní čekáme na jejich další krok. Pozemky přebereme i s vlečkou, tedy s kolejemi a pražci, které následně necháme odstranit a na tomto podkladu vybudujeme zcela novou cyklostezku," uvedl starosta Chotěboře Tomáš Škaryd.

Dřívější snahy města získat vlečku o délce tří kilometrů do svého majetku, a ty se datují od roku 2005, ztroskotávaly na faktu, že vlečka bývala komerčně využívána společností Cerea. To se ale změnilo a vlečka je dnes zcela nefunkční.

„Pozemky jsou již geometricky zaměřené a oddělené od těch ostatních. Osobně považuji cyklostezku za velmi důležitou věc. Diskutujeme o ní a vedeme debaty již řadu let a lidé si ji žádají," konstatoval Škaryd. Ten podotkl, že jakmile město získá pozemky, nechá si zpracovat kompletní projektovou dokumentaci. Zatím máme pouze studii, jelikož dosud nebylo jisté, zda vlečku získáme. Projektová dokumentace také není úplně levná záležitost," pokračoval starosta.

Podle prvních odhadů by samotná stavba mohla začít v roce 2018. „Cyklostezku dlouhou tři a půl kilometru chceme vést směrem na Bílek a napojit na naše místní komunikace a stezky ve vlastnictví Lesů České republiky. S nimi je rovněž vše předjednané," řekl místostarosta Chotěboře Zdeněk Janovský. „Lesy ČR také přislíbily, že cesty upraví a dokonce připravují projekt na výstavbu odpočívadla mezi Bílkem a Sobíňovem za jeden milion korun," poznamenal Janovský. Ten podotkl, že u odpočívadla budou mimo jiné také naučné a informativní tabule.

V případě, že se vše podaří uskutečnit, dostanou se lidé z Chotěboře po cyklostezce nejen do Ranska, ale až k rybníku Velké Dářko.