Se svými Úsměvy se vděčným divákům představil populární glosátor, novinář a publicista Ivo Šmoldas. Hudebně jeho vystoupení obohatil písničkář Pepa Štross.

„Když vidím, jaké množství lidí občas přichází na mé vystoupení, vždycky mi zatrne. Říkám si, to bude zase zklamaných lidí. Ale zklamání je v podstatě naše národní vlastnost, takže se v podstatě nic neděje," poznamenal na úvod Ivo Šmoldas.

V Chotěboři prý nikdy nebyl, ve svém mládí příliš necestoval a až teď, ve stáří, jak řekl, jej Pepa Štross vláčí po vlasti.

Pokud jde o výlety nebo turistiku, na to jej moc neužije. Sport v jeho životě nehrál příliš velkou roli, prý má na to dobrý důvod.

„Často se potkávám se svými kamarády-sportovci a já jsem z nich nejzdravější. Je to možná i proto, že už ve škole jsem jaksi odmítal tělocvik. Vždycky mi přišlo směšné, co po mně chtěli. Asi i proto jsem měl čtyřku," prozradil.

Logiku vidí v tom, přicházet do kontaktu s věcmi, které jsou blízké jeho podstatě.

„Jednou mě žena zatáhla do vetešnictví. Staré věci jsou fajn, v mém věku si už jen těžko hledám společnost, kde bych nebyl nejstarší, proto čím starší, tím lepší," vtipně okomentoval.

Jeho manželka tehdy uviděla kolo, které se rozhodla mu pořídit.

„Prý to bude dárek k Vánocům. V létě! Nevěděl jsem, co si o tom mám myslet. Jakože na Vánoce si rozbalím kolo a budu se těšit, až na něm budu jezdit?" popisoval historku ze svého soukromí.

Nicméně kvalitu kola tehdy odsouhlasil i „obstarožní mládenec" jeho dcery.

„Nevím, jak mu mám jinak říkat. Manželé nejsou, tudíž zeť to není. Je o něco starší než dcera, ale zase mladší než my s manželkou. Takže obstarožní mládenec je podle mne výstižné," vysvětlil svérázně.

Nakonec si kolo v podstatě oblíbil, podle jeho slov je to přijatelné udržování kondice: „Beru to jako sedavý sport."

Jeho břitkému komentáři se nevyhnula ani dnešní posedlost zdravou životosprávou.

„Někteří nejedí vůbec, jiní zase jedí zrno nebo listí. Já zrní nepožívám, protože bych měl špatné svědomí, že ujídám ptactvu," zkonstatoval.

Sám prý v mládí vyrostl na lančmítu, ale nijak mu to nevadilo. „Ten lančmít byl tehdy totiž ještě z masa," neodpustil si.

Ivo Šmoldas měl v zásobě ještě spoustu dalších historek převážně ze svého soukromí.

V zaplněné Tančírně si návštěvníci užili dvě hodiny skvělého humoru a vtipných písniček.

Erika Nováková