Letošní benefice se koná ve středu 28. srpna a startuje ve 13.30 hodin. „Nebude chybět originální pásmo her a soutěží pro děti, představí se volné sdružení LAM TRIO z Frenštátu pod Radhoštěm, studio orientálních tanců Latifa Polná, country skupina K&K nebo třeba skupina historického šermu z Ledče nad Sázavou Notorix Denatur,“ láká lékařka brodské psychiatrie Andrea Mašková.

Program doplní společenství ohně z Polné Novus Origo a představení krásných černých fríských koní manželů Novotných z Třebíče. Jelikož je akce spojená s hiporehabilitací, což je laicky řečeno léčba duše za pomoci koně, proběhne i divácká volba nejsympatičtějšího oře.

Své vystoupení nacvičili i samotní pacienti. „Program vyvrcholí v 15.15 hudebně-dramatickým vystoupením klientů psychiatrie s hiporehabilitačními koňmi inspirovaný čtyřmi ročními obdobími. Nazvali jsme ho Jaro, léto, podzim, zima, co je život připomíná,“ pověděla Mašková.

Ilustrační foto
Do zaparkovaného auta se vloupal zloděj

Organizátoři si pro návštěvníky akce připravili i jednu novinku. „Je to malá osvěta v důležitých aktuálních definicích potřebných pro nás všechny středoevropany. Vysvětlíme lidem například pojmy dezinformace, hybridní válka, informační válka, propaganda, narativy Ruska a podobně,“ prozradila Mašková.

Nadační fond sponzoruje v léčebně hippoterapeutický projekt, který má pomáhat duševně nemocným ulehčit jejich situaci a pomoci jim navázat kontakt s okolím. Právě na provoz brodské hiporehabilitace půjde výtěžek z dobrovolného vstupného na tuto akci. „Budeme navíc prodávat i výrobky z našich dílen, které vyráběli klienti,“ upozornil ředitel Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromír Mašek.

Za dobu svého konání se veřejná benefice vryla do srdcí lidí z blízkého i širokého okolí. „Předchozí ročníky hodnotím velice kladně. Začalo to jako skromná akce spíše pro zaměstnance a pro lidi, kteří se pohybují kolem hiporehabilitace, a teď už je to záležitost víceméně pro celé město. Přichází rodinní příslušníci našich pacientů, ale i občané Havlíčkova Brodu, takže je to příjemné odpoledne pro všechny,“ zhodnotil Mašek.