Momentálně na jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu dělníci dokončují práce a vše směřuje k jeho otevření. „Práce v těchto dnech zahrnují instalaci svodidel na mostech, doladění krajnic, dělníci dokončují systém odvodnění a upravují okolní terén,“ popsal mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jiří Veselý.

První řidiči na stavbu za téměř dvě miliardy korun vjedou po slavnostním otevření za necelé tři týdny. „Po nové trase silnice I/38 se projedou motoristé historicky poprvé už jedenáctého prosince,“ upozornil na důležité datum mluvčí.

Betonáž mostu na obchvatu v Havlíčkově Brodě.
Na obchvatu Brodu dělníci usazují extrémně těžký most. Podívejte se

Nový obchvat budou lemovat desítky listnatých stromů a stovky metrů dlouhé a přibližně půl metru vysoké plechové hrazení. „To má zabránit průniku obojživelníků z přilehlých mokřadů na vozovku,“ uvedl Veselý.

Nový jihovýchodní obchvat města měří více než čtyři kilometry. „Součástí stavby je deset mostních objektů, z toho sedm na silnici a tři nad silnicí, jeden podchod a dvě mimoúrovňové křižovatky,“ popsal novou stavbu mluvčí ŘSD.

Výstavba jihovýchodního obchvatu ve fotografiích.
Obchvat Havlíčkova Brodu: dělníci pracují na mostě přes Šlapanku a na trati

Obchvat ve třech místech překlenuje železniční trať a na šesti místech místní toky, včetně řeky Sázavy. „Celkový objem zemních prací je výjimečný. Odkopáno bylo téměř 500 tisíc metrů krychlových zeminy a v násypech jí je použito téměř 200 tisíc metrů krychlových,“ doplnil mluvčí Veselý. Na novou silnici dělníci spotřebovali přes čtyřicet tisíc tun asfaltu.

Kvůli otevření obchvatu Havlíčkův Brod v těchto dnech předělává dopravní značení na důležitých křižovatkách ve městě. Deník o tom informoval.

Ilustrační foto
Obchvat Brodu se blíží, zemědělec se soudí dál

S výstavbou jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu začali silničáři koncem roku 2019. Nová část silnice propojí silnici první třídy 38 z Jihlavy s výpadovku na Žďár nad Sázavou a Pardubice. Nový obchvat u obchodního centra naváže také na severovýchodní obchvat města, který vede dopravu na Kolín. Nový jihovýchodní obchvat tak odvede hustý provoz z centra Havlíčkova Brodu, uleví ulicím Lidická a Masarykova, přes které směřuje veškerá tranzitní doprava.

Obchvat staví firmy Strabag, M-Silnice a Porr za cenu 1,6 miliardy korun bez daně.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Nová sportovní hala v Brodě je po kolaudaci. Podívejte se dovnitř

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni