Místní jej všude vítají s otevřenou náručí a rázovitý muž se mnohde stal až jakousi malou atrakcí. Letošní sezonu zakončil v Havlíčkově Borové, kde i za deště a chladu promítal po čtyři večery čtyři snímky.

V neděli dopoledne pak vstal z postele, u malého stolku se nasnídal, opatrně sbalil velké bílé plátno a se svojí maringotkou zapřaženou za traktorem pomalu vyrazil k domovu.

„Až na poslední tři štace bylo takřka všude počasí na promítání ideální. No a největší návštěvy byly, jako už tradičně, v Třebíči, kde chodilo okolo osmi stovek diváků," říkal svým sytým hlasem Jiří Čáslavský.

Jenže mezi příznivci filmu nyní panuje oprávněná obava o to, zda Jiřího a jeho maringotku ještě uvidí v akci. Ostatně sám promítač se již netajil tím, že letos chtěl do terénu vyrazit naposledy. „Již jsem stár," lakonicky shrnul sympatický a rozšafný muž s typickým vousem své důvody, uhasil cigaretu a pokračoval v balení.

Byli tedy filmoví Samotáři, které snad až symbolicky v sobotu promítal v Havlíčkově Borové, úplně posledním snímkem, který Jiří Čáslavský ze své pojízdné boudy divákům pustil?

Jitka Štefáčková