Jiří Černý zachránil dva malé chlapce, kteří se topili ve studni v polích.

„Před garáží jsem opravoval auto a zničehonic jsem zaslechl dětský křik. Nebyl to ale obyčejný křik dovádějících dětí, byl to křik naprosto zoufalý. Sedl jsem tedy do auta a vyrazil jsem na místo, odkud přicházel. Nahlédl jsem do studny a uviděl v ní dva promodralé chlapce, kteří byli po krk ve vodě a zoufale se drželi jakéhosi cihlového rantlu, který byl po obvodu studny. Natáhl jsem se pro ně a jednoho po druhém vytáhl ven. Posadil jsem je do auta, zeptal se jich, kde bydlí a odvezl je tam. Odběhli a já jel domů," popsal Jiří Černý celou událost v salonku havlíčkobrodské radnice, kde ho ve středu slavnostně přijal starosta Jan Tecl a další představitelé města.

„Chlapců jsem se ptal, co tam dělali, a prý si tam jen hráli. Běhali po starých a zvětralých panelech a jeden z nich se pod nimi propadl. Štěstí bylo, že hladina vody ve studni, o které nevím, jak je hluboká, byla dost vysoko a já jsem se pro ně mohl natáhnout," pokračoval Černý. Ke studni, která má v průměru asi čtyři metry, se chlapci, respektive jejich zachránce, dostali snadno. „Celé místo bylo oploceno jen chatrným drátěným plotem a studna byla přikrytá, jak už jsem uvedl, jen těmi panely," podotkl Černý. Po návratu domů řekl manželce, co se stalo, a po chvíli k nim dorazil i otec chlapců a za jejich záchranu mu poděkoval.

Chlapci nebyli místní

Jan Kocourek, předseda osadního výboru v Termesivech, který o pohotovém činu Jiřího Černého informoval havlíčkobrodskou radnici, Deníku sdělil, že zachránění chlapci v Termesivech s rodiči trvale nebydlí. Jezdí tam ale na chalupu z Jihlavy.

„Studna, která je asi dva metry hluboká a napájí ji velmi vydatný pramen, patřila kdysi havlíčkobrodským Státním statkům. Pak přešla do vlastnictví Pohledu a nyní je na pozemku, který již patří privátnímu vlastníkovi. Někteří lidé z Termesiv ale vodu ze studny berou a nyní s tím vlastníkem jednají o tom, že by si ji převzali. Provizorně ji také po té nešťastné události zakryli a pokud ji získají, chtějí ji opravit a pořádně zakrýt a zabezpečit, aby se to, co se stalo, již nikdy neopakovalo," řekl Kocourek a dodal, že nebýt pohotové reakce Jiřího Černého, tak by se chlapci ve studni zcela určitě utopili.