Týden plný her a zábavy zde prožívá 34 dětí od pěti do patnácti let. Například Tereza Sedláková z Hřišť u Přibyslavi je na táboře už podruhé. „Chodím sem ráda. Pokaždé je tady dobrá zábava. Například dneska máme dílničky. Vyrábíme a barvíme sádrové odlitky, pleteme náramky přátelství, budeme batikovat trička. Dopoledne jsme byli na kozí farmě v Olešence," prozradila Tereza.

Vzhledem k tomu, že tábor pořádá Český červený kříž, nechybí zde ani výuka poskytování první pomoci, což zaujalo například malého Vítka Neuvirta z Přibyslavi. Vítek je takříkajíc táborovým veteránem. „Na příměstském táboře jsem už potřetí. Zajímá mě hlavně první pomoc a všechno, co s ní souvisí. Nejdřív jsem přemýšlel, že bych chtěl být profesionálním hasičem nebo záchranářem, ale už mám jasno, chci být jednou doktorem," pochlubil se Vítek.

Přes den zábava, 
na noc k mamince

Příměstský tábor pořádá  místní Český červený kříž pravidelně už třetí rok. Jaký je rozdíl mezi táborem tradičního typu a táborem příměstským, vysvětlila hlavní vedoucí Michaela Drahošová a její kolegyně Ilona Loužecká.
„Na příměstský tábor děti docházejí pravidelně z domova. Na noc se také většinou vracejí domů," upřesnila Michaela. To má samozřejmě dost podstatný vliv i na finanční výdaje rodičů.

„Příměstský tábor je proto podstatně levnější, protože není třeba pokrýt náklady na ubytování. Cena pobytu na běžném táboře je něco kolem tří tisícovek, příměstský tábor stojí podstatně méně," vysvětlila Ilona s tím, že příměstský tábor je z psychologického hlediska vhodný i pro menší děti, které dosud nebyly zvyklé být delší dobu bez rodiny, natož pak trávit noc mimo domov. Podle Michaely a Ilony zájem dětí o příměstský tábor rok od roku stoupá. Letos se ukazuje, že jeden turnus zřejmě nebude stačit.

„Uvažujeme o tom, že uspořádáme příští rok turnusy dva. Jeden pro menší a druhý pro větší děti. Odpadly by tím možná některé starosti. Například jak sestavit týdenní táborový program, aby byli spokojeni starší i mladší, ale narážíme na jeden problém, a to je zajištění odborného dohledu," konstatovala Ilona Loužecká.

O děti se na příměstském táboře stará celý týden šest vedoucích, dva jsou ještě v záloze. Všichni absolvovali odborné kurzy zaměřené na práci s dětmi, jsou navíc i zkušení zdravotníci. Většina z nich si na letní tábor vzala v práci volno. Nadšenců, kteří by byli ochotni obětovat malým táborníkům dovolenou, navíc ještě mají potřebnou odbornost a zkušenost, podle Ilony Loužecké v Přibyslavi zase tolik není.  Program příměstského tábora v Přibyslavi je každý rok zaměřený na zdravovědu, kterou se pořadatelé snaží malým táborníkům představit nenásilným způsobem, prostřednictvím her, soutěží a návštěv na základnách u zkušených hasičů i zdravotnických  záchranářů.

Bez sponzorů 
by to ale nešlo

Na závěr je ale třeba podle  organizátorů zdůraznit, že pořádání příměstského tábora by se neobešlo bez pomoci ochotných sponzorů.  Podle Ilony Loužecké si velké poděkování zaslouží hlavně přibyslavští skauti, kteří táborníkům pronajímají svoji základnu za symbolickou částku.

Dalším velkým sponzorem jsou  firma ACO a SC Metal. Přibyslavská Pribina zase poskytla táborníkům mléčné svačinky. Slevu na táborový pobyt mají například děti, které jsou členy kroužku Českého červeného kříže, další slevy mají i děti těch, kteří provoz tábora sponzorují. Příměstský tábor dnes, to je v pátek 9. srpna, končí, pořadatelé připravili slavnostní program s překvapením pro děti i jejich rodiče.