Na dveřích je nápis školní klub v azbuce. Pod ním vzkaz novým spolužákům. Mějte se tu hezky. Už třináct dětí ukrajinských uprchlíků nastoupilo do základní školy v Přibyslavi. Učí se česky a zvykají si na nové prostředí.

V úterý ráno se děti sešly ve školním klubu. Od šestiletých až po puberťáky. Chlapci i dívky. Zůstanou v klubu až do odpoledne. Hlavní náplní dne je intenzivní výuka češtiny. Všichni do jednoho mají nové školní brašny. Dar od přibyslavské školy. „Dneska se naučíme zdravit a představit se v češtině svým novým kamarádům,“ říká učitelka Kateřina Linková.

Všichni společně si pak sedají do kruhu a učí se první české věty: „Ahoj, jmenuji se Saška a já jsem Maxim.“

Podle učitelky Linkové si ukrajinské děti v Přibyslavi zvyknou rychle. „Děti se dobře učí cizí jazyk a přizpůsobí se prostředí líp než dospělí,“ říká Linková. Například čtrnáctileté Karině se v Přibyslavi líbí. „Doma chodím do deváté třídy. Nejraději se učím jazyky. U nás je ještě desátá a pak jedenáctá třída,“ vysvětluje dívka prostřednictvím tlumočníka. To, že se bude zpočátku učit společně s malými dětmi, je pro ni novinka. „Nejsem na to zvyklá. Bojím se, že se budu občas nudit,“ přiznává mladá Ukrajinka. Pak se ale ochotně zapojí do kreslení a hry na poznávání barev.

Stejně starý Maxim přijel až z ukrajinského Lvova. „Mě baví hlavně sport a kreslení,“ upřesňuje. Na otázku jak těžké pro něj bude naučit se česky, pokrčí rameny. Aby se ukrajinští školáci rychleji sžili se školou, pomáhají jim patroni. Žáci z vyšších ročníků. „Chceme, aby se dětem z Ukrajiny u nás líbilo. Ale je to pro nás neobvyklé. O Ukrajině skoro nic nevíme,“ říká jedna z patronek Ágnes Maté.

Zvláštní třídu pro děti uprchlíků otevřelo město Přibyslav. Nastalá situace je neobvyklá i pro ředitelku školy Jaroslavu Janů. „S cizinci samozřejmě máme zkušenost. Chodí k nám děti dokonce i z Barmy, ale ne v tak vysokém počtu. Navíc ty počty se rychle mění. V pondělí jich bylo sedm a v úterý třináct. Netušíme ani, jak dlouho u nás děti budou,“ vysvětluje Janů.

Co ukrajinské žáky čeká

Ve školním klubu intenzivní výuka češtiny.

Pak je učitelé rozdělí do tříd podle věku.

S adaptací pomáhá asistentka a tlumočnice.

Výdaje na pobyt, asistenta a pomůcky zatím hradí město Přibyslav a škola ze svých zdrojů.

Původně chtěli přibyslavští učitelé rozdělit ukrajinské školáky do tříd podle věku, ale pak se rozhodli pro jiný systém. „Pro lepší orientaci jsou všude na dveřích nápisy v ukrajinštině. Je potřeba, aby se děti co nejdřív naučily česky. Pomáhá nám tlumočník,“ upřesňuje ředitelka školy.


Ukrajinští školáci dostali darem od školy učební pomůcky a školní brašny. S jejich rodiči ředitelka Janů řeší administrativní záležitosti a odpovídá na dotazy. „Rodiče chtějí u nás co nejdřív nastoupit do práce. Zajímá je, jak se budou děti učit. Jestli tu máme nějaké kroužky,“ popisuje Janů.


Nicméně pro ředitelku stále zůstávají důležitou otázkou finance. Třeba to, kdo bude platit mzdu ukrajinské tlumočnici a asistentce. „Zatím nám pomáhá město, část financí řešíme z vlastních zdrojů. Udělali jsme pro děti z Ukrajiny sbírku. Uvidíme, jak to bude dál,“ dodává Janů. Podle starosty Přibyslavi Martina Kamaráda město zatím vyčlení z rozpočtových rezerv deset milionů korun na řešení uprchlické krize.