„Nebojte se toho. Na pořádné suši je ale potřeba mít kvalitní řasu, nesmí chybět syrový losos,“ prozradila návštěvníkům náměstí v Habrech dvojice kuchařů Jaromír Bursa a Robert Černík z Havlíčkova Brodu. Japonskou specialitu připravili na pódiu přímo před zraky diváků.

Jak informovala za pořadatele gastrofestivalu v Habrech Lucie Šulcová z MAS Královská stezka, v roce 2014 začaly spolupracovat čtyři Místní akční skupiny na projektu s názvem Food festivals. Projekt byl podpořen z Programu rozvoje venkova částkou více než 850 tisíc korun. Z prvního ročníku se stala tradice s bohatým programem, který navštěvují každý rok tisíce lidí.

Festival byl rozdělen na část gastronomickou a doprovodnou. V sobotu měli návštěvníci náměstí v Habrech možnost ochutnat různé regionální speciality, kvalitní výrobky z biofarem, vynikající koláče a pečivo. Letos se poprvé haberský gastrofestival spojil také se sportovním festivalem Wannado Tour . Kalorie, které návštěvníci festivalu nasbírali na voňavých dobrotách, tak mohli vzápětí vypotit při různých sportovních disciplínách.

„Wannado Festival Tour je největší náborový sportovní festival v České republice pro rodiny s dětmi od 3 do 18 let. Ať už dítě sportuje nebo se teprve chystá, festival nabízí možnost vyzkoušet si sporty všeho druhu,“ konstatovala Šulcová.

Jak je sport důležitý, bez ohledu na věk a talent dítěte, vysvětlil havlíčkobrodský zápasník držitel bronzové olympijské medaile Marek Švec. „Je jedno, jestli dítě začne sportovat už ve školce nebo ve dvanácti letech, důležité je vydržet a dát tomu všechno,“ zdůraznil zápasník. V kulturním programu se návštěvníkům představil také třeba oddíl aerobiku z TJ Sokol Habry a další sportovní oddíly z Havlíčkobrodska.