Stejně jako v pátek nabídl příznivcům největší přehlídku knih, vydavatelů, spisovatelů a nakladatelů. Do KD Ostrov přijelo skoro 170 vystavovatelů z celé republiky.

Neuchránili jste českou kulturu

Jubilejní knižní veletrh přivítal letos i skupinu bohemistů z různých zemí Evropy. Giuseppe Dierna z Itálie zaujal na první pohled nejen nápadnou tváří typického Římana z barokních obrazů, ale i perfektní češtinou téměř bez přízvuku.

„Pocházím z Říma, bohemistiku jsem studoval u profesora Angelo Maria Ripelliniho, který měl manželku Češku," prozradil pan Guiseppe. Jeho velkou literární láskou se staly knihy Bohumila Hrabala i dalších českých autorů, kteří byli v Česku populární hlavně v 80. letech 20. století. „V Česku jsem byl poprvé v sedmdesátých letech, od té doby sem jezdím pravidelně. Je to nádherná země," zdůraznil italský překladatel. Podle jeho názoru ale česká kultura a literatura v poslední době hodně ztratily na kvalitě. „Především narůstá bulvarizace a komerce. Někteří čeští studenti dneska ani pořádně nevědí, kdo byl Hrabal. Ne že by to v Itálii bylo s komercí jinak, ale mám dojem, že jste v Česku po revoluci v roce 1989 neuchránili českou kulturu. Prakticky u vás zmizela střední vrstva, která by se zajímala o náročnější literaturu a kulturu," konstatoval italský bohemista s tím, že kvalitní zahraniční literatuře ve 21. století škodí v Česku stejně jako v Itálii hlavně špatné překlady, do kterých se pouštějí naprostí amatéři.

„Ti mnohdy doslova pohřbí autorova ducha a celý jeho osobitý styl," zdůraznil pan Guiseppe. Velké výročí slavil o víkendu nejen samotný Podzimní knižní veletrh, ale také jedno pražské vydavatelství s názvem Makovice, luštitelský časopis pro děti.

Ekonomický zázrak

Kdysi dávno se z velké makovice vysypali malí máci. Uchopil je ale vítr a od té doby putují světem. Tak začíná příběh známého luštitelského časopisu pro malé i velké. „Můžeme směle říkat, že se jedná v našem případě o malý ekonomický zázrak. Nemáme žádné zvláštní sponzory ani nedostáváme bohaté dotace," konstatovala jedna z vydavatelek, Kateřina Korbařová.

„Máme děti, které bavilo luštit různé kvízy a hádanky. Tak jsme založily v roce 1995 vydavatelství zaměřené právě na ty chytré dětské hlavičky a vydržely jsme na trhu dosud. Ovšem je pravda, že každá z nás má nějaké svoje občanské zaměstnání a jen tento časopis nás neživí," zdůraznila druhá z vydavatelek Irena Hladká. Třetí vydavatelka Běla Gelná zůstala v Praze. Makovice vychází v současnosti jednou za dva měsíce, na tvorbě časopisu pracují pouze ony tři vydavatelky.

„Děláme samy úplně všechno, od textů po grafiku. Každé číslo časopisu je zaměřené na nějakou významnou historickou událost nebo osobnost. Spolupracujeme i se školami," vysvětlila Hladká.

Veletrh ocenil nejkrásnější knihy

I letos ocenil jubilejní Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě nejkrásnější knihy.

Cenu Kraje Vysočina získalo nakladatelství Spolek Za záchranu rodného domu malíře Jana Zrzavého v Okrouhlici za titul Stížný list české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa 1415-2015. Cena města Havlíčkův Brod byla udělena nakladatelství Karolinum za Barokní architekturu v Čechách. Cena Tiskáren Havlíčkův Brod za nejkrásnější dětskou knihu putovala do nakladatelství Meander za titul Galerie aneb Arturovo dobrodružství. Cena čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Region patřila nakladatelství Římskokatolická farnost Brtnice za Kostel svatého Jakuba v Brtnici.