Narozeniny to byly jak se patří. V chotěbořské Sokolovně se konal velký kulturní program v němž se představili absolventi různých zájmových kroužků, kterých Junior nabízí dokonce už přes 70. Bavili se děti i dospěláci. „Není divu, šedesát let, to je už skoro jeden lidský život," prohlásila s úsměvem ředitelka Junioru Jaroslava Čermáková.

Důvěra rodičů, přízeň města

Jak zdůraznila, těší jí, že za celou dobu své existence si Junior získal důvěru rodičů, zájem dětí a přízeň města.V současné době nabízí dětem i dospělých přes 70 různých zájmových kroužků, které navštěvuje až 800 zájemců týdně.
„Já například chodím už tři měsíce na kroužek jojování. Moc mě to baví. Dneska budu mít svoje první vystoupení před publikem, tak z toho mám trochu trému," prozradil školák Ondřej Štefka.

Podle ředitelky Junioru Jaroslavy Čermákové se zájem veřejnosti o nabídku různých volnočasových aktivit a kroužků po určité době dost výrazně mění a zařízení nezbude než se přizpůsobit. „Například před více než dvaceti lety byly v módě počítače, takže nám nezbylo než otevřít nejméně jeden počítačový kurz. Dneska už počítačový kroužek málokoho osloví. Děti mají počítače ve školách i doma. Nemají potřebu chodit do počítačového kroužku. To samé je s cizími jazyky a cvičením na posilovacích strojích," popsala konkrétní příklad Čermáková.

Naopak v současné době stoupá podle ní například zájem o vaření a to kuodivu hlavně u chlapců. Oslavy Junioru probíhají letos po celý rok. Středisko volného časuna bízí množství různých kulturních aktivit a soutěží. Vůbec poprvé byl Junior otevřen 9. ledna 1956.

Junior sídlil tehdy kousek od nádraží, kde byl asi tři roky. Do roku 1992 pak přebýval v chotěbořské vile v lokalitě na Kozinci, odkud se poté, co byla vila vrácena majiteli, Junior přestěhoval do chotěbořského kulturního domu. Zřizovatelem Junioru byli postupně okres, kraj a nakonec město Chotěboř.Podle starosty Chotěboře Tomáše Škaryda je Dům dětí a mládeže Junior chloubou města.
„Zajímavé akce, které Junior pořádá, se těší obrovskému zájmu. Proto když jsme se v roce 2011 měli rozhodnout, zda má Junior patřit pod město, neváhali jsme ani minutu," zdůraznil starosta.