Studii multifunkčního domu zpracoval architekt z Pardubic. Dispoziční řešení je dílem projekční kanceláře z Havlíčkova Brodu. Cílem snah obecního úřadu v Lípě je vybudovat moderní budovu, která ale zapadne do venkovského prostředí. V budově má být podle plánu v přízemí veřejná knihovna, ordinace lékaře, kulturní sál, klubovna a volné prostory k pronájmu. Ve druhém a třetím podlaží deset malometrážních bytů pro seniory, nebo startovací byty pro mladé rodiny. Celý objekt bude bezbariérový, vybavený výtahem. Stavba takové budovy stojí desítky milionů korun a neobejde se bez dotací. Nyní se díky snaze obecního úřadu podařilo objekt zařadit do seznamu takzvaných brownfieldů. Tím se pro obec výrazně zvýší šance získat státní dotace.

PO REKONSTRUKCI. Dřevěný kříž s postavou Krista se nachází u tasického rybníka. Pochází z poloviny 19. století. Foto:Archiv obce Bělá
Svěcení kříže v Tasicích na Ledečsku

Brownfield (z angličtiny česky „hnědé pole“) je nemovitost (pozemek, objekt, areál), která je nedostatečně využívaná, zanedbaná a může být i kontaminovaná. Vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, vojenské či jiné aktivity. Jako ekvivalent pro výraz „brownfield“ používá Ministerstvo pro místní rozvoj ČR název „deprimující zóna“ a vypisuje na likvidaci takových zón zvláštní dotace.