Pravidelně každý měsíc tak jedině v Jeníkově děti najdou na městském webu a v městském zpravodaji nazvaném Listy z Golčova Jeníkova, zvláštní komiks na pokračování se superhrdinou Jeníkem.

Super hrdina zvaný Super Jeník přistál u místního hřiště v létajícím talíři. Od té doby koná jen samé hrdinské skutky. Bojuje s duchem zimy nebo zlou čarodějnicí. S nápadem zařadit komiks do městských novin jsem přišla Lucie Chaloupková z Golčova Jeníkova.

„Mým záměrem bylo oslovit i ty nejmenší čtenáře. No a jakou jinou lepší cestou než právě přes komiks, který je pořád i v této době oblíbenou záležitostí,“ prozradila autorka nápadu. Komiks vytváří známý ilustrátor Vojtěch Velický. Jeho tvorbu lze najít v různých časopisech a v televizních reklamách.

„A jelikož Vojta bydlí v našem městě, bylo z poloviny hotovo. Přemýšleli jsme s Vojtou, jaký příběh by zaujal nejvíce. Napadala nás různá témata, ale s nápadem super-hrdiny, Super Jeníkem přišel právě on. V každém díle komiksu se Super Jeník projevuje jako opravdový hrdina. Vše samozřejmě odstartovalo jeho zrozením,“ vysvětlila Chaloupková.

Jelikož Listy z Golčova Jeníkova jsou městským měsíčníkem, tak i příběhy dětského hrdiny Super Jeníka vychází dvanáctkrát do roka. Komiks hodnotí pozitivně i dospělí, například Petr Kotting z Nadačního fondu Aktivní ženy Golčův Jeníkov. „Jeníkovský komiks čtu, považuji to za dobrý nápad, je to veselé čtení, které městský zpravodaj oživí,“ konstatoval jeden z dospělých čtenářů.

S nápadem vytvořit městský komiks přišla Lucie Chaloupková.Zdroj: archiv Lucie Chaloupkové

„Tento komiks si v Jeníkově brzy získal velkou oblibu, čtenáři si ho chválí. Když jsem se ptala dětí, zda Listy opravdu prohlíží a čtou, prohlásily, že samozřejmě a že jako první na řadu přichází právě příběh Super Jeníka. Časem se ukázalo, že příběhy nejsou oblíbené jen dětmi, ale i dospělými, kteří si komiks vystřihují a vytváří si svou vlastní malou galerii komiksových příběhů,“ podotkla Chaloupková.

Podle průzkumu Asociace moderně komunikujících občanů a starostů chce drtivá většina Čechů být informována o tom, co se děje v místě jejich bydliště. „Až 89 % z dotázaných občanů by preferovalo moderní způsob komunikace ze strany měst a obcí,“ konstatoval Miroslav Kubásek, člen AMKOS.

Jak dodal, zveřejnění informací pouze na webu nebo na vývěsce, kterým někteří starostové plní svou zákonnou povinnost, je pro občany tedy zcela nevyhovující, takže způsob jaký zvolili V Jeníkově, jak přilákat k městskému zpravodajství i děti, může být v moderním způsobu komunikace první vlaštovkou a inspirací pro ostatní.