Podle informatika Jiřího Koudely je chyba nikoliv v signálu kabelové televize, ale na straně příjemců. Nejvíc se změny dotkly analogového vysílání.

„Ze slibovaných vysílacích kanálů jde sotva polovina. Některé z nich zmizely úplně, nahradily je takové, na které se nedá dívat. Co s tím máme dělat, když jsme sami a přeladit televizi neumíme," takové byly nejčastější stížnosti ze strany nespokojených uživatelů. Je třeba přeladit televizory, vzkázal uživatelům správce sítě informatik městského úřadu v Přibyslavi Jiří Koudela.

Jak dodal, majitelé televizorů na Přibyslavsku byli informováni včas a měli dostatek času se na avizované změny připravit.

„Krátce po přeladění jsem měl na mobilním telefonu snad padesát nepřijatých hovorů od nespokojených uživatelů. Přitom o změnách jsme informovali jak na webových stránkách města, tak v občasníku s velkým předstihem. Nicméně někteří uživatelé se ohradili tím, že se na webové stránky nedívají a občasník nečtou, pak je logické, že jim informace unikají," konstatoval Koudela.

Jak dodal, přeladění se uskutečnilo během jediného dne, zhruba před čtrnácti dny, on sám strávil v práci tento den čas dlouho do noci, aby všechny změny proběhly ke spokojenosti uživatelů. „Ke změnám došlo na popud poskytovatele digitálního streamu, nabídka analogového vysílání se musela zredukovat na jedenáct programů," pokračoval informatik.

„To vše ale mohli uživatelé najít na webových stránkách města. Navíc musím konstatovat, že analogové vysílání je zastaralé, nekvalitní, neefektivní, na jedné frekvenci může být vysílán pouze jeden program. V současné době ho poskytuje pouze několik kabelových televizí, které ho ale používají jen jako doplněk k vysílání digitálnímu," vysvětlil Koudela s tím, že v kabelové televizi bylo přidáno takzvané vysílání DVB-T, kde mají uživatelé k dispozici až čtyřicet programů.

Jak Koudela dodal, chápe stížnosti některých uživatelů, že mají s přeladěním televize problém, ale pokrok se zastavit nedá. „Můj otec, důchodce, žije v Polné, sleduje vysílání přes satelit. Konkrétně operátor Skylink mění frekvence několikrát do roka, a já musím otci pomoci s přeladěním," prozradil informatik.

Změna frekvencí

Přeladění televizního signálu není nějakým výmyslem přibyslavské radnice. Nedávno změnily frekvence televizní vysílání ze standardního (SD) rozlišení na HD (vysoké rozlišení) kompletně jak veřejnoprávní, tak komerční televizní stanice v celém Česku.

„Máme doma dvě televize, jednu na běžné vysílání pro babičku, druhou přes satelit. Jednu televizi přeladíme během chvilky, na satelit musím mít čas během víkendu, protože to dá práci, ale s tím nic nenadělám," svěřil se Milan Kubát z Havlíčkova Brodu. Podle starosty Přibyslavi Martina Kamaráda je Přibyslav jedno z mála měst, které ještě udržuje v provozu zastaralý analogový systém, nicméně časem, tak v horizontu dvou až tří let, se s ním budou muset uživatelé rozloučit.

„Již v červnu proběhlo jednání se zástupci společnosti Itself, která pro naši kabelovou TV dodává digitální programy a zároveň internet. Předmětem jednání bylo řešení situace, která nastala v souvislosti se změnou vysílaného satelitního signálu SD (standardního rozlišení) na HD (vysoké rozlišení), což mělo za následek výpadek některých analogových programů," sdělil místostarosta Michael Omes.

Jak vysvětlil, původní modulátory na převod signálu HD nejsou stavěny. „Firma Itself nám nabídla rychlé dodání zařízení na odstranění tohoto výpadku a zároveň představila řešení v podobě programů ve formátu DVB-T (pozemní signál převedený do kabelové sítě). Tento signál je možné naladit na většině televizních přijímačů včetně těch starších. Analogové programy, které jsou řešením pro starší typy přijímačů, jsme si doposud zajišťovali sami prostřednictvím příjmu a následného převodu satelitního signálu nebo převodem přes převodníky, takzvané set top boxy," popsal situaci místostarosta.

S ohledem na to, že více než dvě třetiny uživatelů kabelové televize v Přibyslavi využívají dosud pouze analogový signál, snaží se poskytovatel, město Přibyslav, tento systém zatím udržet.