Důvodem je podle odborníků změna satelitního signálu. Přibyslavská kabelovka potřebuje modernizaci.

„Již v červnu proběhlo jednání se zástupci společnosti Itself, která pro naši kabelovou TV dodává digitální programy a zároveň internet. Předmětem jednání bylo řešení situace, která nastala v souvislosti se změnou vysílaného satelitního signálu SD (standardního rozlišení) na HD (vysoké rozlišení), což mělo za následek výpadek některých analogových programů. Je dobře, že občané výpadky registrují a ohlašují, techni-ci tak mohou reagovat," sdělil místostarosta Michael Omes. Jak vysvětlil, původní modulátory na převod signálu HD nejsou stavěny.

„Firma Itself nám nabídla rychlé dodání zařízení na odstranění tohoto výpadku a zároveň představila řešení v podobě programů ve formátu DVB-T (pozemní signál převedený do kabelové sítě). Tento signál je možné naladit na většině televizních přijímačů včetně těch starších. Analogové programy, které jsou řešením pro starší typy přijímačů, jsme si doposud zajišťovali sami prostřednictvím příjmu 
a následného převodu satelitního signálu nebo převodem přes převodníky, takzvané set top boxy," popsal situaci místostarosta.

S ohledem na to, že více než dvě třetiny uživatelů kabelové televize v Přibyslavi využívají pouze analogový signál, snaží se poskytovatel, město Přibyslav, tento systém udržet.

Starší zařízení

„Zařízení, což jsou modulátory a vložky, jsou ovšem většinou staršího data výroby, v některých případech až 15 let, nová se již nevyrábějí a opravy jsou časově 
i finančně náročné a k tomu mají tato zařízení zvýšené riziko poruchy," podotkl Omes.

Ke konci měsíce září plánuje společnost Itself 
podle místostarosty Omese změnu uspořádání frekvenčního pole vysílaného datového toku, který město Přibyslav odebírá, následně převádí do požadovaných formátů a poskytuje uživatelům ve své síti.

„Počítá se s tím, že minimálně 11 programů bude v analogovém formátu i po veškerých změnách," zdůraznil Omes. Jak dodal, výhled do budoucna je takový, že analogové programy budou nahrazeny formátem DVB-T, programy budou nastaveny na vyšší rozlišení, a navíc se v nabídce objeví i takzvaná interaktivní televize.

Město Přibyslav je víc než pět let provozovatelem kabelové televize, má i zvláštní poradní sbor pro televizní 
a kabelové rozvody.

Členy jsou například i starostové z okolních obcí, kteří vysílání přibyslavské kabelové televize sledují. 


Už v roce 2008 prošla přibyslavská kabelovka kompletní výměnou softwaru 
a zařízení. Výměna byla nutná s ohledem na skutečnost, že se přibyslavská kabelovka připravovala na ukončení analogového vysílání a přechod na digitální signál.

Některé úpravy na vysílání nechalo město provést už před výměnou stanice a softwaru.
Dobrou zprávou pro uživatele kabelové televize byl fakt, že si nemuseli kvůli ukončení analogového vysílání kupovat drahé set top boxy.