Zatím se pořád držíme nepsaného pravidla a dětem vybíráme pro pobyt různé lokality. Pro letošní rok jsme už brzy na jaře zamluvili turistickou ubytovnu U Pípalů v Červené Řečici, v malebném prostředí Českomoravské vrchoviny asi 10 kilometrů od Pelhřimova. Hlavní činností Kalamajky, ať dětské nebo dospělé, je tanec. Letošní táborové téma se tedy neslo v duchu velmi známého a oblíbeného pořadu StarDance, v našem podání KalamajkaDance. Každý večer probíhal v rytmu jiného tance, děti si samy vybíraly hudbu, vymýšlely choreografie, kostýmy, chybět nesměla ani čtyřčlenná odborná porota a všemi večery nás provázela známá moderátorská dvojice Marek a Terezka.

Začátek soutěže byl možná malinko rozpačitý, ale vše velmi gradovalo – originalita, nápad, choreografie. Obzvlášť choreografie byla velmi náročná, ono zapojit do jednoho tance děti ve věku od 5-15 let, není jednoduché ani pro dospěláky. Celou KalamajkaDance jsme ukončili ve čtvrtek večer, na který byl vylosován „free style".

Děti nás opravdu mile překvapily a nám ukápla i nějaká ta slzička dojetí. To byly ale podvečery a večery. Přes den jsme absolvovali zimní olympiádu, kde nechyběl oblíbený a populární biatlon, běh s lyžemi, skok na lyžích bez lyží anebo závody psích spřežení.

Zdá se, že už jsme nemohli stihnout nic jiného, přesto jsme se byli i koupat v nedaleké vodní nádrži Trnávka, trénovali střelbu ze vzduchovky, absolvovali vědomostní kvíz, hráli hry v přírodě, vyráběli hudební nástroj kazu, báli se při procházení stezky odvahy a před pátečním odjezdem domů jsme zvládli i návštěvu místní soukromé zemědělské farmy.

A protože olympiáda byla zimní a StarDance se vysílá v zimě, tak v našem programu nechyběl ani Štědrý večer. Rozsvítili jsme si stromeček a prskavky, rozbalili dárky, pochutnali jsme si na lineckém vánočním cukroví a samozřejmě i zpívali koledy.

Poděkování za hladký průběh celého soustředění patří nejen všem dětem, ale především všem dospělým, kteří společně s námi věnovali týden svého osobního volna a dovolené našim „Kalamajkovým dětem".

No a nesmím zapomenout poděkovat maminkám, které nás vybavily buchtami. Musím přiznat, že jsme se zprvu trochu zalekli množství, ale ujišťuji vás, že už ve středu „nebylo co na stůl". Vše bylo výborné a mizelo závratnou rychlostí! Moc všem děkujeme a těšíme se na další, už sedmé prázdninové soustředění.

Lenka Žáková, Kalamajka Havlíčkův Brod