Podle hejtmana Vítězslava Schreka má kraj naději hospic stavět. „Podmínkou je dotace od Ministerstva zdravotnictví. To nám ale sdělilo, že máme vysoké šance narozdíl od spolku dotace získat. Kdybychom dotace nedostali, tak hospic nepostavíme. Ale jak jsem řekl, máme vysoké šance," zdůraznil hejtman.

Ředitelce brodského Domova důchodců Husova Haně Hlaváčkové je jedno, kdo hospic postaví. „Hlavně když bude. Brod ho nutně potřebuje. Naopak jsem ráda, že do toho kraj vstoupí jako silný investor,“ zdůraznila. Stejný názor má i Eva Hromádková z Brodu. „Mít doma starého člověka k tomu umírajícího je těžké. Moc dobře to vím,“ povzdechla si. Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy dostal od města ke stavbě pozemek za deset milionů. Budovu chtěl stavět mezi areálem nemocnice a Psychiatrií.

Jak upozornil brodský zastupitel Milan Plodík, smlouva však měla jeden háček. „Aby pozemek definitivně připadl spolku, musel na stavbu získat peníze od státu. To se ale nepodařilo Proto se pozemek nyní vrací městu,“ oznámil.

Podle místostarosty Zbyňka Stejskala spolek ví, že dotaci nedostane a nezíská ji ani v budoucnu.

Brodský hospic
Hospic je zařízení poskytující takzvanou paliativní péči, tedy péči o umírající.
Zajistí úlevu od bolesti. Na rozdíl od standardní lékařské péče není zaměřený na léčbu nemoci, ale nebere naději.
Cena pozemku deset milionů.
V hospici 18 lůžek pro dospělé, dva pro děti.
Provoz 30 zaměstnanců.
Finanční zdroje zdravotní pojišťovny, klienti, Kraj Vysočina.

Podle předsedkyně spolku Ludmily Novotné chtěl spolek dotaci od Ministerstva zdravotnictví. „Ministerstvo ale chtělo silnějšího partnera,“ sdělila radním s tím, že před rokem ale měl spolek peníze slíbené. Zapojit se chtěli i dárci. Podle Plodíka bylo obrovskou výhodou že si zastupitelé z opozice prosadili do smlouvy klauzuli o vrácení pozemku, když se nepodaří hospic stavět. „Kdyby tam pojistka nebyla, tak by Brod neměl hospic. Ale neziskovka pozemek za deset milionů v místě kde jsou nejdražší parcely v Brodě,“konstatoval.

Podle starosty Jana Tecla se nyní projektu se ujal Kraj Vysočina. „Jednáme o tom,“ upřesnil.

Jak sdělil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, hledá kraj cesty, jak získat od ministerstva potřebnou dotaci, aby mohl v projektu pokračovat. „Projekt je už připravený. Naši snahou je hospic na Vysočině postavit,“ zdůraznil.

Vizualizace lůžkový hospic Mezi stromy

Zdroj: Youtube

Nic se nezmění, stavba zůstane stejná, jen místo neziskovky žádá o peníze kraj. Tím se ale podle hejtmana stavba zdrží nejméně o rok. Spolek Mezi stromy může zařízení provozovat.

Hospic v Havlíčkově Brodě plánuje 18 lůžek pro dospělé a dvě pro děti. Péči zajistí asi 30 zaměstnanců. Náklady na provoz půjdou podle spolku do milionů. Hlavní zdroj od zdravotních pojišťoven, na provoz přispějí rodiny klientů i klienti a také kraj.

Vysočina je jediný kraje v republice, který nemá kamenný hospic. Zařízení mělo stát v Jihlavě, ale spolek se nedohodl se s magistrátem. Proto se obrátil na Havlíčkův Brod.