Obyvatelé Pohledu už toho měli dost. Auta naložená kamenivem, která se řítila klikatou silnicí a ohrožovala bezpečnost chodců i řidičů. Takový obrázek měli už několik let před očima lidé v ulici Nad Tratí a dalších ulicích blízko pohledského kamenolomu. Podle názoru Luboše Čermáka, který se s auty z lomu několikrát cestou přes Pohled potkal, by si někteří řidiči zasloužili pořádnou pokutu. „Auto plné kamení, co se žene kolem vás, je skoro jako tank. Když se mu dostanete do cesty, tak vás převálcuje,“ prohlásil. To si myslí i Dana Němcová. „Těch aut z lomu jezdilo opravdu hodně, člověk měl strach přejít silnici, ale teď je jich nějak méně,“ dodala.

Například kolem domu rodiny Kudlových, kteří bydlí hned u silnice do lomu, nákladní auta jezdí dnes a denně. Takže omezení rychlosti v ulici jenom vítají, stejně jako jejich sousedé v okolí.

Podle místostarostky Pohledu Petry Dvořákové si obyvatelé Pohledu v čele s obecním úřadem na nebezpečnou jízdu aut z kamenolomu stěžovali už několik let. „Konečně jsme dospěli k dohodě, takže bezpečnost v obci se snad zlepší. V lokalitě nad železniční tratí smějí nákladní auta jezdit dokonce jen dvacítkou a hlídají je kamery,“ řekla Deníku.

Kamenolom v Pohledu patří společnosti Heidelberg Materials CZ. Podle tiskové mluvčí Kláry Šestákové kamenolom a obec Pohled našly v otázce bezpečnosti dopravy společnou řeč a majitelé kamenolomu vyhověli stížnostem obyvatel vesnice. „V lokalitě jsou čtyři kamery určené pro úsekové měření nejvyšší povolené rychlosti které jsme už uvedli do provozu,“ vysvětlila Deníku. V případě, že by došlo k nehodě, je okamžitě jasné, kdo ji způsobil.

Podle Šestákové jsou záznamy z kamer denně vyhodnocovány a jak se ukazuje, bezpečnost v obci neohrožují ani tak nákladní auta z kamenolomu najímaná společností. „Ze záznamů jsme zjistili, že většina řidičů nákladních vozidel jedoucích do a z lomu rychlostní limity dodržuje. Oproti tomu většina zjištěných překročení nejvyšší povolené rychlosti byla zaznamenána ze strany drobných odběratelů. To znamená řidičů osobních vozidel s přívěsným vozíkem či malých nákladních vozidel, kteří do lomu jezdí nakupovat kamenivo jednorázově či nepravidelně,“ sdělila Šestáková.

Výjezd z kamenolomu v Pohledu a nová omezení. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Kamenivo z lomu Pohled odebírá podle Šestákové celá řada zákazníků, z nichž někteří si kamenivo vozí vlastními vozidly, jiní využívají své smluvní dopravce. „Nejde o jednoho dopravce nýbrž celou řadu dopravců, kteří zajišťují přepravy kameniva z pohledského lomu,“ poznamenala mluvčí.