Jedna bude střežit problémovou lokalitu v parku Václava Fialy, druhá sběrný dvůr.

„Kamera v parku je v současné době opravdu potřebná," konstatoval ředitel Městské policie v Chotěboři Jiří Novotný.  Podle jeho informací se v parku scházejí pravidelně různé problémové skupinky, které v parku dělají výtržnosti a nepořádek. „Park je navíc pietní místo, nachází se tam památník obětem první a druhé světové války, takže se obáváme vandalismu. Asi před dvěma měsíci tam řádili čtyři mladíci, kteří v opilosti házeli po zemi odpadky. Takové výtržnosti se v parku stávají často a městská policie tam nemůže být dnes a denně, proto ten prostor bude sledovat kamera," vysvětlil Novotný.

Peníze z vnitra

Bezpečnostní kamera bude stát více než 200 tisíc korun, na financování se bude podílet částečně město Chotěboř a Ministerstvo vnitra. „Požádali jsme Ministerstvo vnitra o grant a uspěli jsme, na kameru jsme získali dotaci 150 tisíc korun. Dalších, zhruba 70 tisíc věnuje město Chotěboř," upřesnil Novotný. S další kamerou ale nemají městští strážníci nic společného. Podle informací z rady města Chotěboř se jedná o finanční dar z fondu Asekol na kamerový systém, který bude kontrolovat sběrný dvůr v Chotěboři. „Umístit kamerový systém na sběrný dvůr je myslím třeba v rámci prevence. Za poslední dobu jsme nezaznamenali žádný případ krádeží ve sběrném dvoře, ale předcházet takovému jednání je potřeba," zdůraznil Novotný.

Chotěbořský sběrný dvůr má kolem dokola oplocení a zabezpečující ostnatý drát. Na oplocení získala před více než dvěma lety Technická a lesní správa Chotěboř, která sběrný dvůr spravuje, rovněž finance z fondu Asekol.

Nejenom Chotěboř, ale i menší města se uchylují z důvodů častých krádeží a vandalismu pod ochranu bezpečnostních kamer. Kamerový systém dokonce i na hřbitově má kvůli zlodějům město Ždírec nad Doubravou.

Jako první vesnice v Podoubraví chce mít svůj kamerový bezpečnostní systém i obec Sobíňov.

Také sběrné dvory se stávají stále častěji cílem nájezdů různých „sběračů kovů". Například loni ukradl zloděj barevný kov ze sběrného dvora v Herálci. Kamerový systém na sběrném dvoře proto mají ve Ždírci nad Doubravou, obce, které mají sběrný dvůr, si kolem pozemku staví vysoké ploty a zamykají vstup. Vykrádání sběrných dvorů čelí města a obce v celé republice, samozřejmě i v Kraji Vysočina. Kamery ve sběrném dvoře má například město Žďár nad Sázavou.