Milan Plodík (KSČM), Emanuel Žďárský (NK) a David Kasal (NK) jsou „optimisty" a věří, že nový senátor může dosavadní  zamítavé stanovisko ministerstva dopravy změnit.

„Senátor by měl problém  posunout do sněmovny, vlády a na ministerstvo dopravy, které musí priority na úrovni státu přehodnotit. Samozřejmě bude záležet, jaké bude složení sněmovny a vlády po volbách," řekl Plodík.

Netradiční postup slibuje kandidát Žďárský. „Umím dobře anglicky a mám zkušenosti s evropskými granty, prostředky mohou být tam. Nesouhlasím s dosavadním senátorem Pithartem, že senátor nic nezmůže. Musí však být místní a nesmí být loutkou vyšších stranických zájmů," konstatoval Žďárský.

David Kasal uvedl, že pro něho byl obchvat Chrudimi důvodem, proč vstoupil do komunální politiky. „Jako zastupitel jsem vyjednával s ministry dopravy, a rozhodně ne bez výsledku. Neřekl bych, že stanovisko ministerstva dopravy je negativní. Jednou z možných cest, kterou jsme společně našli, jsou například odložené platby. Zkušenostmi, které mám, bych mohl napomoci i situaci v Havlíčkově Brodě," prohlásil Kasal.

Kandidáti Jan Veleba (NK), Petr Lichtenberg (Svobodní), Petr Řezníček (SNK-ED, KDU-ČSL, Nezávislí), Madga Křivanová (ODS) a Zdeněk Juračka (TOP 09) jsou přesvědčeni o opaku.

„V silách samotného senátora to určitě není. Pokud někdo tvrdí opak, pak je to čistý populismus. Je to ale v silách několika senátorů. Pokud se dostanu do Senátu, soustředil bych kolem sebe skupinu slušných politiků z venkovských regionů, napříč stranami," zamyslel se Veleba.

Petr Řezníček byl stručný: „Není, a kdo tvrdí opak, ten neříká pravdu. Senátor může zvýšit tlak na příslušné orgány, ale to je vše." Podobně reagoval i kandidát Lichtenberg.

Také Křivanová  přímý vliv senátora vylučuje. Uvedla ale, že by mimo jiné vsadila na interpelace ministrů dopravy, financí a premiéra. „Žádala bych, aby obě stavby byly zařazeny do priorit hrazených z národních zdrojů," řekla Křivanová.

„Senát nemá dopravní obslužnost na starosti a toto téma je spíše pro krajské volby. Přesto bych se pokusil uvést tento dlouhodobý problém zase do pohybu," uvedl Juračka.

Tomáš Škaryd (ČSSD) přislíbil, že bude bojovat za změnu současného negativního stanoviska. „Slibují nám to již 12 let a já myslím, že je čas, aby to někdo vzal do svých rukou a konečně to zlomil," prohlásil Škaryd. Vyjádření kandidátky Marty Lederové (Suverenita – SZR) Deník nezískal.