VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kandidáti přesvědčovali voliče v Chotěboři u kulatého stolu

Chotěboř – Jaké jsou vaše priority? Čím obohatíte život lidí v Chotěboři? Tyto, ale i další otázky padly v úterý v podvečer v salonku Panského domu, kde se uskutečnila předvolební diskuse s lídry politických stran a uskupení, které se v Chotěboři ucházejí o hlasy voličů v nadcházejících volbách.

9.10.2014
SDÍLEJ:

Slovo má "ČSSD".Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Pozvány byly čtyři. Trojkoalice (lidovci, TOP 09, zelení), dále komunisté, ODS a ČSSD. Diskuse, kterou moderoval majitel Panského domu Pavel Halama, se nakonec zúčastnili lídři a zástupci pouze tří kandidujících subjektů. Komunisté se omluvili s tím, že v době, kdy se kulatý stůl konal, zasedal jejich volební štáb. „Navíc jsme měli v úterý odpoledne volební mítink na náměstí," vysvětlil neúčast zástupců KSČM z auditoria jeden z jejích členů.

Přestože pozvaní předpokládali, že hlavním tématem diskuse bude problematická lokalita Koubek, debata se točila kolem úplně jiných témat. „Chotěboři chybí bazén, cyklostezka, občany nezajímají výdaje, oni platí daně a chtějí odpovídající servis," vznesl první dotaz moderátor Pavel Halama.

Koupaliště je potřeba

V tomto případě se zástupci všech tří kandidujících stran vzácně shodli, že nějaké koupaliště je potřeba, ale musí se jeho provoz vyplatit.

„Krytý bazén bude stát 88 až 100 milionů," upozornil Ondřej Kozub za ODS. „Krytý bazén město provozovat nemůže, stavět ho nemá cenu, v nejbližším okolí jsou tři, ovšem letní koupaliště by v Chotěboři být mohlo," upřesnil Tomáš Škaryd za ČSSD. Podle Zdeňka Matějky (Trojkoalice) by musela Chotěboř v takovém případě provozovat i plaveckou školu. Stavba cyklostezky je zase těžko myslitelná bez dotací.

„V Přibyslavi dostali na cyklostezku dotace z Evropské unie. Cyklostezku je potřeba provozovat, udržovat, uklízet," vysvětlil Matějka. Co se týče cyklotrasy, připomněl Ondřej Kozub (ODS), že v současné době se plánuje stavba cyklotrasy na Bílek. Voličská obec v Panském domě moc početná nebyla, debatu politických stran si přišly poslechnout asi dvě desítky zájemců. „Všude ve městech ruší výherní automaty, centrum města Chotěboře ale vypadá jak Las Vegas, to se vám líbí," vstoupil emotivně do debaty například pan Luboš.

Podle Tomáše Škaryda (ČSSD) je ale provoz výherních automatů způsob podnikání, který lze jen těžko zakázat. V Chotěboři je dnes asi stovka výherních automatů, které podle místostarosty Zdeňka Janovského (ODS) přispívají ročně do rozpočtu částkou až pět milionů korun. Dalším tématem, které rozvířilo debatu, byla bezpečnost. V Chotěboři žije poměrně početná komunita sociálně nepřizpůsobivých a soužití s ní bývá někdy poměrně problematické. „Je opravdu vhodné, soustředit je na jednom místě?" zajímal se Halama.

„Dokud bude vláda tuto skupinu obyvatel podporovat sociálními dávkami, aby nepracovali, nebudou mít snahu se začlenit do společnosti," vysvětlil podstatu problému Petr Albrecht (Trojkoalice). „Kdo by dokázal vyřešit problémy sociálně nepřizpůsobivých, byl by génius vyvažovaný zlatem," posteskl si Stanislav Šíp (ODS). Sečteno podtrženo, problematiku soužití se sociálně nepřizpůsobivými osobami nemůže podle kandidujících stran řešit žádné město samotné bez podpory a pomoci státu.

Jak doplnila starostka Eliška Pavlíková (ČSSD), snaží se město zbavit nejproblematičtějších rodin aspoň tím, že jakmile řádně neplatí nájem, neprodlouží jim město nájemní smlouvu a „potížistům" nezbude, než se z města stěhovat jinam.

Stejně tak komplikovaný a těžko řešitelný je v Chotěboři chronický nedostatek parkovacích míst. I tady se politici shodli. Je to problém všech měst v republice, protože stará sídliště a ulice byly stavěny na mnohem menší počet aut, než dnes a nová místa k parkování se v zástavbě hledají těžko. „Každý chce mít svoje auto pokud možno před domem, my se problém přetížených ulic v Chotěboři snažíme řešit alespoň jednosměrkami," podotkl Tomáš Škaryd (ČSSD).

Dotace a Koubek

Další blok byl věnován čerpání dotací. „Město Chotěboř čerpalo z evropských dotací jen 20 procent, proč tak málo," překvapil především zástupce Městského úřadu Chotěboř Jiří Kučera. Podle místostarosty Zdeňka Janovského (ODS) pochází tato informace z veřejnoprávní televize, konkrétně ze zpravodajského kanálu ČT 24.

„Informace je neúplná a zkreslená. Město již jednalo s Českou televizí a bude žádat opravu," informoval Janovský. „Za čtyři roky město Chotěboř čerpalo 60 milionů z dotací, a to nejen evropských, ale také z různých operačních programů. Například autobusový terminál v roce 2011 stál 23 milionů. Město Chotěboř zaměstnává na odboru regionálního rozvoje i člověka, který se věnuje hlavně dotací," odpověděla na dotaz starostka Eliška Pavlíková (ČSSD).

Slečně Lucii zase ležela na srdci informovanost občanů, která by podle ní mohla být ze strany města lepší. „Občané mají takovou informovanost, po jaké touží. Ti co chtějí víc informací, by měli například chodit na zastupitelstvo, protože tam přijdou v průměru z veřejnosti tak dva lidé, a to většinou jen tehdy, když se jedná o ně," komentoval připomínku Škaryd (ČSSD).

Na problematickou lokalitu Koubek, kde chce město stavět startovací byty, zařízení pro seniory a část prodat soukromníkovi pro stavbu fitness centra, přece jen v závěru debaty došlo. „Koubek je součástí územního plánu, který schválil jeho využití pro sociální účely, což není vůbec špatný záměr. Lokalitu je potřeba využít k lepším účelům, než dosud, zeleně je ve městě a okolí dost, zato například domov s pečovatelskou službou chybí," shodli se jak Tomáš Škaryd (ČSSD) a Ondřej Kozub (ODS), tak i většina ostatních kandidátů.

Pavel Halama byl s průběhem diskuse spokojen. „V Chotěboři byl záměr s volební kalkulačkou. Ten ale nevyšel. Proto jsme se rozhodli tuto akci uspořádat a poskytnout tak chotěbořským voličům přímé setkání s kandidáty," řekl Halama.

Autor: Štěpánka Saadouni

9.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Ilustrační foto.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení