Kostel svaté Kateřiny je podle mnohých takovou vizitkou Brodu. Vítá návštěvníky, kteří směřují do centra města a vizitka to není příliš lichotivá. Přestože ho v minulosti zasáhly požáry i povodně, obyvatelé Brodu ho vždy obnovili. Od druhé poloviny dvacátého století ale jeho využívání postupně skomíralo a v posledních desetiletích byl prakticky uzavřen.

Naděje se objevila až v roce 2015 s iniciativou Život kostelům, díky níž se podařilo udělat základní zajišťovací práce a později se zdejším Spolkem Epigram, který si dal za cíl kostel zachránit a jeho prostory pravidelně využívá pro pořádání různých kulturních akcí. Epigram v loňském roce na opravy památky vyhlásil také veřejnou sbírku. V ní se na opravy podařilo sehnat přes 130 tisíc korun.

Další peníze na opravu svaté Kateřiny přislíbilo i ministerstvo kultury a milionový příspěvek nyní schválilo také brodské zastupitelstvo. To podporu Kateřiny projednávalo již v červnu, bod byl ale odložen kvůli právním detailům, které si chtěli zastupitelé ověřit. „Všichni si uvědomujeme, že ten kostel potřebuje opravovat, a to nutně. Problém při schvalování se objevil v otázce, komu ty peníze dát,“ uvedla místostarostka Havlíčkova Brodu Ivana Mojžyšková.

Někteří zastupitelé se zdráhali poskytnout peníze adresně církvi v obavách, kde finance skončí, přijatelnější by pro ně bylo dát peníze přímo Spolku Epigram. Ten ale není vlastníkem památky a investorem oprav, takže se nakonec zastupitelé s velmi těsným výsledkem 13 ku 12-ti milionový příspěvek církvi na opravu střechy poskytnout rozhodli.

Ilustrační snímek
Ztraceného houbaře policisté nakonec našli

„Byl jsem velmi nervózní jak hlasování dopadne a musím říct, že jsem velmi rád, že jako předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezka nebudu muset svým více než dvou set kolegům vysvětlovat, proč se zrovna v našem městě nepodařilo odhlasovat tak významný dar na záchranu této památky,“ zmínil místostarosta Libor Honzárek s tím, že po národním zahájení Dnů evropského dědictví, které se konalo právě v Brodě, je to další vzkaz, že Havlíčkův Brod je město, které si dědictví po předcích váží a chrání ho.

„Před osmi lety jsme uvažovali o tom, že bychom církvi nabídli možnost jakési péče neboli převzetí kostela do vlastnictví města. Nakonec to nedopadlo a za další roky byl kostel ještě více zdegradován, protože to vlhko působí na stavbu ze shora i z vrchu – střešní konstrukce je doslova napadrť a je takříkajíc za minutu dvanáct, kdy se pro tuto významnou brodskou památku bude něco dělat,“ doplnil brodský místostarosta s tím, že kostel pochází z nejstaršího období středověku a to, že je zasvěcený svaté Kateřině, je důkazem hornictví, které stálo u zrodu města. „Je to památka, která je u vjezdu do města, je exponovaná, je vidět a skutečně si tu opravu zaslouží jako sůl,“ dodal.

Dalších 390 tisíc na opravu kostela poskytne také ministerstvo kultury. Lidé navíc mohou nadále přispívat na transparentní účet veřejné sbírky Epigramu, na kterém je v tuto chvíli zhruba 137 tisíc korun. „Se započetím oprav počítáme již v letošním roce. Po dohodě s památkovou péčí bude sejmuta stávající krytina i krovy. Bude nutné provést sanaci od biologické zátěže v podkroví – od holubinců, červotoče a hlavně od dřevomorky, která je prorostlá v některých místech od krovů zdivem až ke klenbám,“ popsal plánované opravy jednatel Spolku Epigram Vítek Vodrážka.

Ilustrační foto.
Nejzručnějším silničářem je Jan Bureš z Havlíčkova Brodu

Většina krovů bude nahrazena novou vazbou a jako střešní krytina se použije dřevěný šindel. „Pokud půjde vše dobře, byl bych rád, kdyby se dále pokračovalo sanací zdiva. Je potřeba odstranit tvrdé neprodyšné cementové omítky a provést drenáže okolo základů kostela, které pomohou snížit vlhkost. Potom by přišel na řadu interiér, okna, barokní oltář, ale to je hudba budoucnosti,“ zmínil další potřebné opravy Vodrážka.

Spolek dále v Kateřině chystá řadu kulturních akcí, které budou pokračovat až do Živého betléma o letošním adventu. 6. října také proběhne benefiční koncert pro Kateřinu v kostele svatého Vojtěcha. Od 18 hodin tu vystoupí Lumír Mach. „Pokud by se podařila celková rekonstrukce, přikláním se ke kombinovanému využití, částečně pro liturgii, částečně pro výstavy či přednášky. Uvažovali jsme také o stálé expozici části díla Bohuslava Reynka, což by se mi velmi líbilo,“ dodal jednatel spolku.