Poradnu navštívila i Iveta Strnádková. „Jsem stará, mám zdravotní potíže. Přišla jsem o práci. Hledám ji těžko, nikdo mě nechce zaměstnat. Jsem dlouhodobě v evidenci úřadu práce. Jsem ochotná dělat cokoliv. Teď když jsem dlouho bez práce, přidaly se samozřejmě dluhy,“ posteskne si.

Právě proto se stala jednou z klientek poradny, kterou založila Martina Kadlecová. „Pomohla mi najít místo uklízečky, takže i ty dluhy postupně smažeme,“ pochvaluje dnes si paní Iveta.

„Naše heslo zní, každá situace má řešení, jen se člověk nesmí stydět požádat o pomoc,“ říká Martina Kadlecová.

Kiteboardingu se Tomáš Trnka věnuje už šestnáct let. Foto: archiv T. Trnky
Sport mě provází celý život, říká končící kapitán volejbalistů Jiskry Trnka

Jak upřesňuje, poradna, která vznikla v Brodě s podporou Evropské unie, je určena odmítaným lidem na okraji společnosti. Bývalým vězňům, lidem v exekuci, samoživitelům, ale i těm takzvaně slušným, kteří kvůli pandemii koronaviru přišli o práci a dostali se do dluhů.

„Náš projekt má titul V Brodě ani v brodu se neutopím a naším úkolem je člověka v tísni přes ten pomyslný brod převézt. Ale nikoho nevodíme za ručičku. Klient musí spolupracovat a chtít sám svoji situaci změnit. My mu jen pomůžeme,“ zdůraznila Kadlecová.

Poradna má již 29 klientů, otevřena je pět dní v týdnu. Potřebným je k dispozici psycholog, právník, odborník na finanční gramotnost. Poradna nabízí samoživitelům i další službu. V době, kdy si budou řešit svoje problémy na úřadech nebo hledat práci, poradna jim zajistí hlídání dětí.