Že si toho v Krucemburku váží, dokazuje svojí aktivitou Společnost Jana Zrzavého, která pečuje také o jeho hrob. Lidé, kteří o Dušičkách zavítají na přibyslavský hřbitov, nemohou minout dobře upravený hrob s poněkud s neobvyklým náhrobkem. Tvoří ho křídlo letadla. V hrobě je pohřben pilot československé armády Stanislav Pelikán, jeho jméno ve městě nese jedna ulice. Rodina Pelikánů byla průkopníkem strojírenství na Havlíčkobrodsku, v Přibyslavi vlastnila obráběcí závod, Stanislav Pelikán zahynul v květnu 1932 při cvičném letu. V Lipnici nad Sázavou odpočívá na místním hřbitově autor slavného vojáka Švejka Jaroslav Hašek.

O jeho hrob se stará obec ale především jeho vnuk, který vlastní v Lipnici restauraci u České koruny. U Haškova hrobu se konají různá setkání milovníků humoru, kteří zde pořádají různé happeningy.

Herec Pavel Landovský odpočívá na hřbitově v Dobrnici. Rodiče a sestra spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského jsou pohřbeni na starém hřbitově u sv. Vojtěch v Havlíčkově Brodě. Na stejném hřbitově leží Eduard Brzorád (starosta Německého Brodu a říšský poslanec) a Václav Kabeláč (starosta Německého Brodu a okresní hejtman.

V Havlíčkově Brodě, ale již na Novém hřbitově, je pohřbený i významný stavitel Josef Šupich. Rovněž stojí za zmínku, že
Za zmínku jistě stojí, že už v roce 2015 byly do obce Číhošť převezeny ostatky Pátera Josefa Toufara, kterého StB nechala po smrti nejdřív pochovat v hromadném bezejmenném hrobě v pražských Ďáblicích. O Toufarův hrob v Číhošti pečuje Nadační fond kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. V obci Čachotín na místním hřbitově u kostela sv. Vavřince odpočívá nadějný skladatel a dirigent Karel Veselý Jilemský. Karel Veselý zemřel v noci z 24. na 25. března 1945 vinou krutého omylu partyzánů, kteří na sklonku války operovali v Železných horách.

Michal Prokop a kapela Framus Five v Panském domě.
OBRAZEM: Panský dům oslavil samostatnost a nezávislost dobrou hudbou

Osvobozenecká jednotka vycházela z přesvědčení, že platí zákaz nočního vycházení a unáhleně zahájila palbu na osobní automobil; udělala to v domnění, že v něm jedou němečtí okupanti.

Leč auto na dřevní plyn šoféroval autodopravce František Pavlík z Chotěboře. Do Jilmu z Horního Bradla vezl Karla Veselého a dvě sestry Veselého šestadvacetileté snoubenky Blaženy Paulusové – Hanu a Martu. Kulky samopalů provrtaly řidiče, Karla Veselého a jeho budoucí švagrovou, jednadvacetiletou Hanu.

Židovský hřbitov v Golčově Jeníkově leží necelý kilometr za městem. Nejstarší náhrobky s čitelnými nápisy pocházejí z 16. století, kromě hebrejských textů obsahují nápisy i v češtině a němčině, tři náhrobky mají podobu sarkofágů. Je zde pochován rabín Aaron Kornfeld, významný židovský učenec, který ve městě založil talmudskou školu, na níž studovali i žáci z cizích zemí. Jednalo se o poslední školu svého druhu v Čechách, která byla po smrti rabína roku 1881 uzavřena. Hřbitov je chráněnou kulturní památkou.

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ilustrační foto.
Tropické teploty návštěvnosti památek spíše uškodily