Na starém hřbitově v Havlíčkově Brodě je i hrob rodiny Havlíčkových. „Karel Havlíček Borovský ale odpočívá v Praze na Olšanech,“ upřesnil brodský archivář Miloš Tajovský. V hrobě Havlíčkových jsou ostatky kupce Matěje Havlíčka a jeho ženy Josefy, rozené Dvořákové. Spolu s nimi zde odpočívá i jediné Havlíčkovo dítě - dcera Zdeňka.

Na starém hřbitově jsou další náhrobky významných osobností z historie města. Například měšťanská rodina Weidenhofferových. S Fany Weidenhofferovou udržoval Havlíček léta vztah, který ale skončil podle archiváře Tajovského rozchodem za záhadných okolností. Fany se z rozchodu nedokázala vzpamatovat a verš o milostném zklamání zdobí na starém hřbitově i její náhrobek.

Člen legendární kapely Jasná Páka Michal Ambrož na snímku pořízeném 14. dubna 2022 v Praze.
Zemřel hudebník Michal Ambrož, člen Jasné Páky a rodák z Havlíčkova Brodu

Eduard Brzorád rodák z Německého dnes Havlíčkova Brodu byl poslanec a slavný politik. „Muž energický a všestranný. Jeho bezohlednost a jeho stálé srážky s německými radikály učinily ho populárním v celém národě,“ napsal o něm v almanachu brodského gymnázia Václav Klofáč. Brzorád se proslavil i tím, že po svém politickém protivníkovi při jednání házel spisy.

Na novém hřbitově v Havlíčkově Brodě přicházejí sportovci zapálit svíčku na hrobě hokejisty Josefa Vašíčka. Zahynul roku 2011 při letecké havárii u Jaroslavle.

Slavný malíř Jan Zrzavý zemřel dvanáctého října 1977 v Praze, ale pochován je na hřbitově v Krucemburku, ač zde trvale nikdy nežil. Krucemburk si ale zamiloval. „Pískovcový náhrobek, který do Krucemburku převezli z Čáslavi, je zhotovený návrhu samotného Jana Zrzavého,“ upřesnila Jitka Měřínská ze Společnosti Jana Zrzavého.

Vladimíra Konečná.
Sbírka na údajně nemocného chlapce z Chotěboře byla od začátku výmysl

Lidé, kteří o Dušičkách zavítají na přibyslavský hřbitov, nemohou minout hrob s poněkud s neobvyklým náhrobkem v podobě vrtule letadla. V hrobě je pohřben pilot československé armády Stanislav Pelikán, jehož jméno ve městě nese jedna ulice. Rodina Pelikánů byla průkopníkem strojírenství na Havlíčkobrodsku. Stanislav Pelikán zahynul v květnu 1932 při cvičném letu jako instruktor vojenského pilotního výcviku. Současně s ním zemřel jeho žák Josef Mikulík. „Pelikán nevyužil šanci na vlastní záchranu, nekatapultoval se a do poslední chvíle se pokoušel otevřít kabinu svého žáka, neboť kokpit - jak se při šetření nehody ukázalo - nebylo možné vinou chybné konstrukce uvolnit zevnitř, ale jen zvenčí. Zemřeli oba,“ napsal o tragédii přibyslavský kronikář Ivo Havlík.

V Lipnici nad Sázavou odpočívá na starém hřbitově autor slavného vojáka Švejka Jaroslav Hašek. „O jeho hrob se stará obec a především jeho vnuk, který vlastní v Lipnici restauraci u České koruny,“ upřesnil starosta Lipnice Zdeněk Rafaj. Herec Pavel Landovský odpočívá na hřbitově v Dobrnici.

Kde odpočívají slavní

Havlíčkův Brod: Rodina Karla Havlíčka Borovského, dcera Zdeňka, jeho láska Fany Weidenhofferová a její rodina. Poslanec Eduard Brzorád, hokejista Josef Vašíček.

Chotěboř: hudební pedagog František Buttula, malíř Miroslav Parák

Ledeč nad Sázavou: první místní pošmistr Václav Perknovský

Golčův Jeníkov: rabín Aaron Kornfeld

Číhošť: páter Josef Toufar

Krucemburk: malíř Jan Zrzavý

Svatý Kříž: básník Bohuslav Reynek s chotí Susanne

Čachotín: skladatel Karel Veselý Jilemský

Dobrnice: herec Pavel Landovský

Až v roce 2015 byly do obce Číhošť převezeny ostatky pátera Josefa Toufara, kterého Státní bezpečnost nechala po smrti nejdřív pochovat v hromadném bezejmenném hrobě v pražských Ďáblicích. O Toufarův hrob v Číhošti pečuje Nadační fond kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. „Hrob se nám podařilo vybudovat díky dárcům,“ upřesnila předsedkyně fondu Věra Kovandová s tím, že ostatky kněze ale nejsou v symbolickém hrobě venku u kostela, ale spočívají ve zvláštní schránce pod masivní deskou v číhošťském kostele.

V obci Čachotín na hřbitově u kostela svatého Vavřince odpočívá nadějný skladatel a dirigent Karel Veselý Jilemský. Ten zemřel v noci ze čtyřiadvacátého na pětadvacátého března 1945 vinou krutého omylu partyzánů, kteří na sklonku války operovali v Železných horách. „Osvobozenecká jednotka vycházela z přesvědčení, že platí zákaz nočního vycházení a unáhleně zahájila palbu na osobní automobil v domnění, že v něm jedou němečtí okupanti. Leč auto na dřevní plyn řídil autodopravce František Pavlík z Chotěboře. Do Jilmu z Horního Bradla vezl Karla Veselého a dvě sestry jeho šestadvacetileté snoubenky Blaženy Paulusové – Hanu a Martu. Kulky samopalů provrtaly řidiče, Karla Veselého a jeho budoucí švagrovou, jednadvacetiletou Hanu,“ napsal kronikář Ivo Havlík.

Ve Svatém Kříži na Havlíčkobrodsku je na hřbitově hrob českého básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka. Pohřben je tu společně s manželkou Suzane Renaud. O hrob pečují jeho potomci.

Židovský hřbitov v Golčově Jeníkově leží necelý kilometr za městem. Nejstarší náhrobky pocházejí z 16. století. „Je zde pochován rabín Aaron Kornfeld, významný židovský učenec, který ve městě založil talmudskou školu, na níž studovali i žáci z cizích zemí. Jednalo se o poslední školu svého druhu v Čechách, která byla po smrti rabína roku 1881 uzavřena. Hřbitov je chráněnou kulturní památkou a vstup do něj není možný bez povolení kvůli vandalům,“ upřesnil za pražskou židovskou obec František Banyay.

Jednou z významných osobností zesnulých v Ledči nad Sázavou je Václav Perknovský, první ledečský pošmistr, kupec a starosta. První poštovní úřad v Ledči nad Sázavou vznikl v červnu 1852 a jeho vedením byl pověřen Perknovský, který se tak stal prvním poštmistrem ve městě.

Mezi slavné zesnulé v Chotěboři patří například hudební pedagog František Buttula, či akademický malíř Miroslav Parák.