Když se Jakub Těsnohlídek, vedoucí týmu archeologů ze společnosti Archaia Brno, vydal na průzkum plochy po bývalém statku u hřbitova svatého Vojtěcha v Havlíčkově Brodě, předpokládal, že neodejde s prázdnou. To se potvrdilo. Ale ne všechna jeho očekávání se splnila. To hlavní chybělo. „Našli jsme množství keramiky a osobní předměty. Ukazují na první polovinu třináctého století. Ale to, co bychom rádi objevili, se najít nepodařilo,“ řekl Deníku Těsnohlídek.

A to jsou zbytky dávno zaniklé osady Brod. Někde hluboko pod zemí stále odpočívají neobjevené základy domů a další památky z minulosti města, o něž lopatka archeologa nezavadila. Podle Těsnohlídka stála osada na návrší na pravém břehu Sázavy, zhruba půl kilometru od centra dnešního Brodu.

A právě tuto osadu archeologové už dlouho hledají. „Pokud vím, pátral po ní v minulosti třeba Pavel Rous z havlíčkobrodského muzea. Nešlo o malou osadu. Tvořily ji zřejmě desítky domků, ve kterých bydleli hlavně horníci. Že by osada mohla ležet v oblasti kostela, který vznikl až později, se předpokládalo. Chyběly důkazy. Žádný velký průzkum se tady dřív nekonal,“ dodal archeolog Těsnohlídek s tím, že se jedná o zajímavé místo, kam by se rád vrátil.

Operace kloubů nemusí pacienta děsit. Zdravotníci v havlíčkobrodské nemocnici mu vše objasní předem.
Strach z operace? Před operací si zajdou popovídat s chirurgy

Najít původní osadu Brod by bylo velkým štěstím. To si myslí například Eliška Kubátová. „Jsem brodský patriot. Takovým nálezem by se město určitě proslavilo,“ přála si Kubátová.

Podle Těsnohlídka archeologové sice našli na místě bývalého statku hodně zajímavých pozůstatků, ovšem v takzvané druhotné pozici. To znamená, že nebyly tam, kde původně ležely. „Materiál byl přesunutý. Asi při stavbě statku z devatenáctého století,“ upřesnil archeolog.

Archeolog Těsnohlídek předpokládá, že zaniklá osada by se mohla nacházet směrem k Ledečské ulici. Tam dosud žádné výzkumy nikdo nedělal. „Není vyloučené, že až někdo bude v těch místech stavět dům nebo něco kopat, může narazit na zajímavé památky. Byli bychom rádi, kdyby majitel pozemku nález ohlásil a netajil. Pomůže důležité věci,“ zdůraznil archeolog Těsnohlídek.

Plavba na paddleboardu spojená s oznámením termínu překážkového závodu Monkey Race se již stává pro Ondřeje Rázla a Lukáše Blažka tradicí.
Netradiční zvaní na závod: nadšenci jezdili po řece v Brodě na paddleboardu

Podle historika Michala Kampa z Muzea Vysočiny je oblast kolem kostela svatého Vojtěcha nejstarší v Brodě. O historii Brodu se zajímá i místostarosta Libor Honzárek. „Brod ležel na obchodní haberské stezce. Svatý Vojtěch byl už ve dvanáctém století významný patron. Není vyloučené, že na místě kostela stála už dřív dřevěná kaple,“ konstatoval Honzárek.

Archeologové se na pozemek u kostela svatého Vojtěcha zřejmě ještě vrátí při stavbě plánované křižovatky z Masarykovy do Ledečské ulice. Protože i tehdy bude nutný archeologický průzkum.

Zajímavosti o Brodě

Brod byl původně hornická osada u brodu přes Sázavu.

Nejdříve se jmenoval Smilův Brod podle zakladatele Smila z Lichtenburka.

Nejstarší zmínky pocházejí z první poloviny třináctého století.

Ve druhé polovině třináctého století byla osada povýšena na město a ke konci třináctého století bylo město obehnáno hradbami.