„Vzhledem k častým dotazům z řad voličů i médií k striktnímu odmítání možné spolupráce lidovců s ANO na havlíčkobrodské radnici, cítíme povinnost se k této situaci krátce vyjádřit.O spolupráci s námi projevila havlíčkobrodská KDU-ČSL zájem ještě před volbami. V sobotu 29. září 2018, tedy týden před volbami z iniciativy KDU-ČSL, proběhla schůzka o povolební spolupráci. Volební lídr KDU-ČSL nám osobně nabídl povolební koaliční spolupráci mezi KDU-ČSL a volební koalicí ANO 2011 a Ženy za Brod s tím, že součástí koalice by nebyla ODS v čele se stávajícím starostou. O to víc nám nyní prohlášení lidovce Čeňka Jůzla –„ANO nepovažujeme za demokratickou stranu, do koalice s ním nepůjdeme. S jejich metodami to pro nás není partner. Nechceme, aby Andrej Babiš ovládl další město“ (viz. 19.10.2018 IDnes) – připadají zavádějící, účelová a pro nás nepřijatelná,“ říkají shodněv tiskovém prohlášení za ANO 2011 inženýr Vladimír Slávka a za Ženy za Brod PhDr. Ivana Štrossová.

„Já o tom prohlášení vím,“ reagoval vzápětí na dotaz Havlíčkobrodského deníku lidovecký prozatímní místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl a dodal: “ Jednalo se o čistě soukromou akci našeho lídra Ondřeje Pavlase, který nyní odstupuje ze všech funkcí. Křesťansko demokratická strana k tomu vydá prohlášení.“

Během pátku 26. října získal Deník i vyjádření lídra kandidátky KDU-ČSL Ondřeje Pavlase k prohlášení zastupitele Vladimíra Slávky (ANO): „Jako lídr kandidátky jsem se, tak jako někteří další lídři, sešel se zástupci ANO. Probírali jsme různé možnosti budoucí koalice i programové priority obou stran. Shodu jsme mimo jiné našli v zákazu hazardu. Reagoval jsem, že tento bod by pravděpodobně prošel jen v koalici, ve které nebude ODS. ANO mířilo obráceně, na co nejmenší počet stran v koalici, tedy ODS, ANO, případně KDU-ČSL, bez ostatních stran. To jsem odmítl. O schůzce se zástupci ANO jsem členy místní organizace KDU-ČSL informoval až na povolební schůzce 8. 10. 2018. Po krátkém jednání padlo zcela jasné odmítnutí koaliční spolupráce s ANO. Protože jsem jednal bez vědomí ostatních, na nejbližší schůzi místní organizace rezignuji na všechny své funkce v KDU-ČS," napsal lidovecký lídr Ondřej Pavlas.