Lukáš Velev se narodil v roce 1964 v Ivančicích, kde následně studoval Gymnázium Jana Blahoslava. V roce 1990 promoval na Lékařské fakultě Masarykovy Univerzity v Brně, ještě ten rok začal pracovat na chirurgickém oddělení Nemocnice Jihlava.

Když na začátku roku 2002 vstoupila jihlavská nemocnice do stávkové pohotovosti, byl Velev člen předsednictva Lékařského odborového klubu. O čtyři roky později už coby předseda Lékařského odborového klubu v Jihlavě podporoval tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha. „Jde o vyjádření podpory ministru zdravotnictví. Jeho kroky, ač nejsou populární, považujeme za rozumné," vysvětlil tehdy, proč po nemocnici koluje petice.

Někdejší ministr zdravotnictví a hejtman Středočeského kraje David Rath byl následně odsouzený k osmi letům ve vězení rovněž za manipulaci s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji.

V září 2010 se Velev stal ředitelem Nemocnice Jihlava, kterou dle informací Deníku dostal z červených čísel. Rovněž dále operoval pacienty, jeho specializací byla cévní chirurgie proktochirurgie. Velev byl rovněž místopředsedou Asociace českých a moravských nemocnic.

Opomenout nelze ani politickou kariéru Lukáše Veleva. Dříve byl místopředsedou Unie svobody na Vysočině, poslední roky se objevoval na kandidátce Moravského zemského hnutí.

Lídrem kandidátky byl Zdeněk Kučírek. „Mně tento člověk nikdy nezklamal, vždy se mnou jednal férově. Vadily mu věci, které vadí většině, a veřejně je prezentoval,“ řekl Kučírek své stanovisko na adresu Veleva. „Můj názor je takový, že buď se ho chtěl někdo zbavit, nebo je potřeba odvést pozornost od větších problémů,“ dodal.

Velev také otevřené kritizoval Andreje Babiše. „Čau lidi, doufám, že se ho tento rok už zbavíme,“ měl nápis na tričku 2. ledna 2021, když se jako první v Jihlavě nechal očkovat proti koronaviru.

Text s tradičním pozdravem Andreje Babiše se dal chápat dvojsmyslně, na podzim se totiž konaly parlamentní volby.

V Nemocnici Jihlava zasahují detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Kromě uzavřeného ředitelství však není nic poznat zvenku, ani na chodbách. | Video: Deník/Martin Singr

Předseda krajského hnutí ANO Martin Kukla byl dříve náměstkem hejtmana pro ekonomiku, jeho tehdejší vztah s ředitelem nemocnice označil za korektní.

„Žádné spory jsem s ním nikdy nevedl, nešlo mi o politiku, ale o rozvoj kraje,“ vzpomněl Kukla.

Zároveň si nedokáže představit, že by už za jeho působení probíhalo cokoliv nestandardního v oblasti veřejných zakázek. „U veřejných zakázek jsem seděl a je pro mě zarážející, že v tuto chvíli je obviněn pouze jeden člověk,“ řekl Deníku. Uznal ale, že současné vedení může nakládat s veřejnými zakázkami jinak.

Kukla nebyl spokojený s tím, že nemá od Kraje Vysočina informace. I hejtman Vítězslav Schrek se k informacím často dostává z médií. „Kde je pan ředitel Velev, nemám ponětí, nevíme to v podstatě nikdo,“ řekl v úterý odpoledne. Monika Zachrlová pak informovala, že nemocnice funguje podobně jako v době, kdy měl ředitel dovolenou.

Telefon ředitele nemocnice je od pondělí nedostupný. O Lukáši Velevovi už neinformují ani webové stránky nemocnice. „Požadovaná stránka buď neexistuje, nebo se vyskytla chyba,“ zní strohé sdělení na odkazu s jeho jménem.