„K tématu bude vyprávět trojice lidí, kteří nám pomohou vidět současné dramatické okamžiky od Sýrie až po Německo v jiném světle. Otázku: „Kdo jsou ONI – uprchlíci?" položíme dvojici novinářek a jednomu aktivistovi," uvedl za pořádající pobočku České křesťanské akademie Havlíčkův Brod Jiří Jedlička.

Markéta Kutilová navštívila před několika měsíci spolu s kolegyní Sýrii, nafotila snímky v Kobani, městečku na severu Sýrie a říká o něm v jedné reportáži: „Stalingrad Blízkého východu."

Kutilová je novinářka a humanitární pracovnice. Pracovala v Lidových novinách, poté působila jako projektová koordinátorka společnosti Člověk v tísni v Íránu, na Srí Lance, v Demokratické republice Kongo a na Haiti. Její články a reportáže byly publikovány v mnoha českých médiích. Nyní působí v neziskových organizacích Pontopolis a Femisphera a věnuje se přednáškové činnosti.

Spolu s ní přijede Magdalena Sodomková, která je doma v Proseči a studovala na litomyšlském Gymnáziu Aloise Jiráska. Pracovala v MF DNES jako regionální, pak zahraniční reportérka. Psala pro časopis Reflex, publikovala reportáže ze třiceti zemí světa, hlavně z těch evropských, ale i z Barmy, Kuby, Sýrie.

Dvojici novinářek doplní osobní výpovědí Josef Dvořák, učitel gymnázia v Novém Městě na Moravě, který byl před několika dny jako dobrovolník pomáhat na hraničním přechodu Bapske na srbsko-chorvatské hranici.

Po promítnutí krátkého dokumentu, fotografií a povídání aktérů, proběhne diskuze a seznámení s možnostmi, jak může každý přispět ke zmírnění humanitární krize.