Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo má právo soudit?

Havlíčkův Brod - Nemine týden, abychom se nedozvěděli, jaké strašné příkoří páchali „zlí Češi" na „hodných Němcích" těsně po druhé světové válce.

8.6.2015
SDÍLEJ:

Štěpánka Saadouni.Foto: Deník/archiv

Nechybí bulvární, senzace chtivý styl. Komu to má prospět? Mrtvým sotva. Zrušení Benešových dekretů?

Moderní kibicové české poválečné morálky pletou příčinu a následek. Rovněž jim je cizí fyzikální poučka o akci a reakci. Pokud by kibicové chtěli napsat objektivní zprávu o morálním stavu českého národa po druhé světové válce, museli by aspoň na okraj poznamenat, že kruté chování Čechů k Němcům po druhé světové válce bylo často reakcí na léta brutálního panování nacistů. Na genocidu českého národa, na popravy, koncentráky a vyhlazené vesnice. Neměli by zapomenout na obsazení českého pohraničí nacisty po roce 1938. Zlo je totiž nakažlivé. Historie nás učí, že když se bývalí arogantní vítězové stali poraženými, byli okamžitě bývalými otroky zbiti do krve, bez ohledu na míru viny. Platilo to ve středověku, platí to i dnes. Proč se o tom morální kibicové objektivně nezmíní? Že by to měli zakázané?
Útoky Čechů na německé civilisty nelze zlehčovat, ale dají se vysvětlit krutostmi nacistů vůči Čechům, kterým ti údajně bezúhonní Němci na českém území nečinně přihlíželi, pokud je rovnou nahlas neschvalovali. K dyby všichni němečtí obyvatelé na českém území byli bezúhonní, odkud se vzalo tolik nacistů? Nebýt široké podpory německého obyvatelstva doma i v zahraničí, Hitler, Goebbels a Henlein by u moci dlouho nevydrželi. Navíc násilné činy na německých usedlících nepáchali jen Češi. Němci a jejich kolaboranti čelili po válce nenávisti a útokům doslova ve všech státech Evropy, které Hitler obsadil. Ale není známo, že by některý stát v Evropě zneužíval událostí druhé světové války a těsně po ní k takové národní masáži a občanskému rozeštvávání jako u nás.

Bohužel mrzačení české historie se v poslední době v popřevratovém Česku množí. Je to finančně výnosné? Možná to nebude dlouho trvat a školáci se budou učit, že druhou světovou válku vyvolali „zlí Češi", kteří utlačovali Němce v pohraničí. Proč ne, u nás je už možné naprosto cokoliv.

Kdo má právo soudit? Druhá světová válka byla jedna z nejstrašnějších kapitol dějin 20. století. Lámala charaktery. Lidí morálních, odvážných a mravně bezúhonných v ní bylo jak šafránu. Mnohem víc bylo zbabělců, udavačů a kolaborantů. Bylo by zajímavé zjistit, jak by se novodobí kibicové české poválečné morálky, sedící u plných lednic, jimž maximálně hrozí, že si na dlaždičkách v koupelně zlomí nohu, v té době sami chovali? Byli by ti čestní, morální a bezúhonní? Nebyli by spíš tím, kdo udá vlastního kamaráda a pak si přiloží polínko při davových útocích? Události druhé světové války a po ní nelze posuzovat současnou optikou. To bychom mohli brzy začít spílat Přemyslovcům za vyvraždění Slavníkovců. Rozumnější než uměle vyvolané národní sebemrskačství, je snažit se, aby se nic tak strašného už neopakovalo. Už proto, že budoucnost, která je před námi zdá se být velmi temná.

stepanka.saadouni@denik.cz

Autor: Štěpánka Saadouni

8.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení