"Podobných databází je v Česku několik, ale tato je první, která funguje přímo pod státní správou.Státní veterinární správa současně připravuje spuštění centrálního registru psů, který musí podle zákona začít fungovat roce 2022,“ oznámil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Jak upřesnil, na tomto webu si nyní mohou majitelé zadat údaje o svém ztraceném psovi, včetně čísla čipu nebo tetování. „Pokud někdo naopak psa najde, může podle čísla čipu, lokality nebo fotografie nález zveřejnit nebo se podívat po hledajícím majiteli,“ upřesnil Semerád s tím, že veterinární správa rozeslala informace o nové databázi městům a obcím.

„Tato nová databáze je k dispozici na adrese: https://www.svscr.cz/databaze-ztracenych-a-nalezenych-psu/ Vložení informace o ztrátě nebo nálezu psa je velmi jednoduché prostřednictvím stručného formuláře, který je dostupný po stisknutí nabídky Přidat psa,“ popsala systém Blanka Sedláková z městského úřadu Světlá nad Sázavou.

Jak upřesnila, vložené oznámení se začne v seznamu ztracených a nalezených psů zobrazovat až po potvrzení prostřednictvím odkazu, který oznamovatel obdrží emailem. Potvrzené oznámení o ztrátě či nálezu psa bude zveřejněno po dobu 10 kalendářních dnů, pokud je oznamovatel nesmaže dříve, nebo je naopak neprodlouží na dalších 10 dnů.

Jak zdůraznil ze Státní veterinární správu Zbyněk Semerád, jestli pes vložený do databáze nalezených nebude mít čip, nepůjdou státní veterináři dohledávat jeho majitele, aby ho pokutovali. To ale bude platit pouze v případě, že se nezjistí případné týrání zvířete nebo jiný prohřešek.

Podle zákona musí být psi od stáří tří měsíců v Česku čipováni. Pokud tak majitel neučiní, hrozí mu až 50tisícová pokuta. Některá města mají vlastní registry. Registraci psů nabízí majitelům například městská policie v Chotěboři.