A podle ní musíte mít pro psaní talent, který si člověk nevybírá.
V rozhovoru na Letní žurnalistické škole Karla Havlíčka Borovského povídala o tom, že nemá ráda knihy, kde je jenom děj, ale ráda si hraje s jazykem. Český jazyk podle autorky ještě neukázal všechno, co umí.
Radka Denemarková o sobě neříká, že je česká spisovatelka, ale jen spisovatelka. Píše o tom, co je pro ni osobně důležité a snaží se zjistit, proč jí lidé lžou. Začala psát ve čtrnácti letech a v roce 1998 byl publikován její první román Evald Schorm – Sám sobě nepřítelem. Od roku 2004 je na volné noze a napsala několik románů, které vyvolávají rozporuplné názory. Píše třeba o tom, že o národnosti a náboženství člověka se rozhoduje ještě předtím, než se narodí. Záměrně nepoužívá slova muž a žena, tu nazývá člověkem s vagínou.
Někdo ji považuje za feministku a podle autorky existuje i velká skupina lidí, kteří ji nenávidí. Ale i velká skupina těch, kteří ji naopak mají rádi. Problémem nejsou její témata, ale její názory. Netrápí se s tím, když ji někdo kritizuje. Pochvalu nebere vždy pozitivně. „Když Vás někdo pochválí, koho si nevážíte, tak jste to udělali špatně," říká spisovatelka.
Knihy Radky Denemarkové vyšly ve více než 15 jazycích. Překlady svých románů sleduje. Předtím než kniha v cizině vyjde, najde někoho, kdo je bilingvní, tedy mluví jako rodilý mluvčí dvěma jazyky, a přečte si pro kontrolu román v češtině i v překladu. Občas se s překladateli i spřátelí.
Spisovatelka překládá texty i sama, ale psaní ji baví víc. Překládání, i když je velmi náročné, je pro ni určitý oddych od psaní. Radka Denemarková píše i v němčině, ale jen články a eseje. Na větší texty potřebuje mateřský jazyk.
Inspiruje se různými autory, třeba Kafkou, Dostojevským, Tolstým. Ale i dětskou knížkou spisovatelky Astrid Lindgrenové Pipi Dlouhá punčocha. Hlavní postavu považuje za geniální, protože podle Radky Denemarkové přesně tak vypadá svoboda, nezávislost a člověk, který nemá vůbec žádné předsudky.
Loni se autorka zúčastnila akce Čtení ve vlacích, jejímž cílem bylo ukázat, jak si člověk literaturou může zpříjemnit cestování. Radka Denemarková četla ze svých knih na trati Praha hl. n. – Beroun a akce se jí moc líbila. Při čtení se sešli lidé, kteří o akci věděli, ale byli tam i náhodní cestující. Mnozí z nich ani nepatřili mezi čtenáře, byli jen zvědaví, co to je za akci.
Radka Denemarková
Nejnovější román Radky Denemarkové Příspěvek k dějinám radosti vyšel v roce 2014. Jedná se o přemýšlení nad definici skutečnosti, lásky a nenávisti. Dalšími zajímavými knihami autorky jsou dvojromán Kobold. Přebytky něhy. Přebytky lidí (2011) a dokumentární román Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla (2008), nad nímž pracovala osm let.
Olga Vorobyeva, studentka Letní žurnalistické školy