„Máme plně obsazeno nejméně na měsíc,“ hlásila pronajímatelka rekreačního střediska Stvořidla Jana Kimlová. Obsazený je také Autokemp Vysočina ve Štokách i chaty u rybníka Kachlička nebo v kempu Řeka.

„Spousta lidí se začala vracet do přírody,“ tvrdí Kimlová. Podle ní už se lidé nabažili pobytů u moře a tráví dovolené v tuzemsku.

Zatímco chatky jsou většinou obsazené, stanů se v kempech objevuje stále méně. „Je jich tam asi pět nebo šest, zájem o stanování klesá,“ vysvětloval Oto Šrůta, starosta obce Boňkov, která provozuje kemp u rybníku Kachlička. „Lidé chtějí pohodlí,“ komentovala úbytek stanů provozářka kempu Řeka Marie Trávníčková.

Potkat na Havlíčkobrodsku cizince na dovolené není žádná vzácnost. „Z cizinců sem jezdí hlavně Holanďané a Němci,“ vysvětlovala recepční Autokempu Vysočina Eva Krutišová.

„Byli tu Holanďané, Němci a občas sem zavítají i Švédové,“ potvrzuje zájem cizinců o region Šrůta. Podle Trávníčkové, provozářky kempu Řeka, ale cizinců ubývá. „Není to takové jako před deseti lety,“ řekla.

Velký problém pro provozovatele rekreačních zařízení představuje zamoření vodních ploch sinicemi. „Jak se rybník ohřeje, budou v něm sinice,“ obávala se Trávníčková, která spravuje kemp Řeka.

Stejný problém trápí i kemp u rybníku Kachlička. Zatímco loni tu krajská hygienická stanice zakázala koupání až v polovině srpna, letos voda zezelenala už v polovině června. Někteří lidé nedbají výstražné cedule a koupou se tu i přes zákaz.

Zuzana Klementová