Místním se to nelíbí a tak sepsali petici.

„Společnost COOP se rozhodla v obci Keřkov uzavřít prodejnu. Důvodem jsou nízké tržby," sdělil starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Otázka je co dál. Odkoupit a pak pronajmout?

Podle starosty Kamaráda jsou možné dvě varianty. Město může prodejnu od společnosti COOP odkoupit a pronajmout ji za symbolický nájem někomu, kdo ji bude provozovat. Případně budovu přestavět na hasičskou zbrojnici s klubovnou. „Už léta se v Keřkově mluví o nové hasičárně. Bylo by to ideální místo," podotkl starosta.

„My s uzavřením prodejny nesouhlasíme. Část obyvatel obce, především senioři jsou na této prodejně závislí, nikam jinam jezdit nemohou. Ideální by bylo, kdyby město Přibyslav prodejnu od COOPU odkoupilo a pronajalo ji někomu, kdo bude mít zájem ji provozovat. Pokud se nikdo takový nenajde, bude místo obchodu hasičárna a do obce bude jezdit pojízdná prodejna. Ve středu budeme mít obecní schůzi a prodejna bude hlavní téma," informoval předseda osadního výboru Keřkov František Pátek. Nicméně v obci Keřkov se proti zavření obchodu objevila petice adresovaná společnosti COOP, kterou podepsalo necelých 60 domácností. Jeden z hlavních organizátorů petiční akce Milan Blaško má jasno, kde je problém. Obchod byl špatně veden.

„Obchod byl špatně zásobovaný, měl nevyhovující otvírací dobu. Už dopoledne nebyl chleba ani rohlíky. Nemluvě o přístupu k zákazníkům. Místní prodavačka nabízela často zboží, které si na vesnici nikdo nekoupí, protože je moc drahé. Upozorňovali jsme na to vedení společnosti COOP několikrát a nic se nezměnilo," vysvětlil Blaško. Autoři petice nabídli společnosti COOP řešení.

Petice nabídla možné řešení

Nechat prodejnu fungovat aspoň tři měsíce s jinou prodavačkou a změnit otvírací dobu. „Město Přibyslav má zájem prodejnu udržet. V obci by se našly aspoň tři ženské, které by prodejnu vedly. Petici jsme odnesli do COOPU, ale dozvěděli jsme se, že už je rozhodnuto. Nebudou dotovat obchod, který nevydělá," povzdechl si Blaško. „Do prodejny jsem chodil jen občas, naposledy jsem čekal půl hodiny, než prodavačka otevře," potvrdil nepřímo obsah petice například Jakub Zvolánek. I další, kteří petici podepsali, tvrdili, že nebyli s prodejnou sice spokojeni, ale udržet ji chtějí.

„Ta prodavačka, o které se mluví, je moje dcera. V prodejně dala výpověď. Měla tam hodně práce, zákazníkům se snažila vyhovět. Dělala, co mohla, ale většina Keřkovských jezdila stejně nakupovat jinam. Že se podepisuje nějaká petice za zachování obchodu, vůbec nevím. Já bych jí podepsala ráda, nejsem nejmladší a možná se mi brzy už nebude chtít jezdit na nákup do města," sdělila matka prodavačky, na kterou si autoři petice stěžovali.

„Potvrzuji skutečnost, že ke konci dubna bude trvale uzavřena prodejna v Keřkově, o této skutečnosti jsem informoval osobně starostu města Přibyslav Martina Kamaráda. Současně jsem mu i sdělil důvody. Konstatuji, že v roce 2014 jsme požádali kromě jiného, i město Přibyslav o podporu na zachování prodejny v její příměstské části, nicméně zastupitelstvo města podporu odmítlo. Vzhledem k tomu, že jsme nepředpokládali změnu názoru ze strany města jsme ani o novou podporu nežádali a přistoupili hned k definitivnímu řešení, tak jako tak by to byl spíše jen odklad rozhodnutí," informoval Vladimír Stehno, předseda družstva COOP Havlíčkův Brod

Prodejny s obecní finanční podporou

Jak dodal, v současné době v regionu Havlíčkův Brod COOP neuvažuje o uzavření další prodejny. „Jednáme pravidelně s obcemi o poskytnutí podpor na zachování prodejen, jedná se například o Jilem, Kojetín, Kraborovice, Stříbrné Hory, Vepříkov, Chřenovice, s výjimkou Stříbrných Hor jsme se již dohodli na podpoře na rok 2016," dodal předseda brodské společnosti COOP. O dalším osudu prodejny v Keřkově by se mělo rozhodnout na schůzi osadního výboru ve středu.