Moderní lovci pokladů a dobrodružství už dávno nepátrají jenom po cenných kovech a drahokamech. Úkolem geocachingu totiž není hledat cennosti, ale zavést své příznivce na zajímavá místa. Zároveň poskytuje vzrušující pocit z pátrání.

Geocaching se stal společenským fenoménem. Propadli mu lidé po celém světě, kteří si tak vytvořili svoji vlastní specifickou komunitu. Češi přitom patří k těm nejaktivnějším. Principem hry, která v sobě spojuje sport a turistiku, je najít ukrytou schránku pomocí navigačního systému GPS. Při hledání pak pomáhají indicie z internetu. Ti, kdo s geocachingem teprve začínají, keše obvykle pouze hledají. Později už se často stávají i jejich zakladateli a sami si vyberou vhodné zajímavé místo, kam kešku ukrýt.

Své příznivce má geocaching i na Havlíčkobrodsku. Na neděli 25. března od 16 hodin připravili pro všechny keškaře večer otevřených dveří v jedné z nejstarších památek v Havlíčkově Brodě. „Kdo zavítal v Brodě například na náměstí, rád uznal, že se řadí k těm nejkrásnějším v republice. Jak už tak ale bývá zvykem, v každém městě jsou místa krásná vykoupena místy, která zůstala jaksi ve stínu zájmu. U nás je jím například kostelík nebo chcete-li větší kaple svaté Kateřiny na levém břehu Sázavy,“ přibližují organizátoři akce.

Potravinová banka Vysočina zrekonstruovala a rozšířila své prostory včetně skladových.
Konec plýtvání. Jídlo rozdělí Potravinová banka v Ledči

Kostel svaté Kateřiny stojí na břehu řeky Sázavy už dobrých pár set let. První zmínky o jeho existenci se datují k roku 1319. Založen byl zřejmě jako hornický a spolu s ním stál za hradbami města také špitál založený řádem Německých křižovníků. Původně gotická stavba byla v minulosti několikrát přestavovaná a přestála několik požárů i povodní. Novorománskou podobu kostel získal v osmdesátých letech 19. století. Díky iniciativě zdejšího Spolku Epigram se do Kateřiny vrací život i dnes. Spolek zde pořádá různé kulturní akce a založil i veřejnou sbírku, která má za cíl památku zachránit. Organizačně se podílí také na nedělní akci.

„Pro účastníky jsme vyrobili pamětní dřevěné suky, takzvané CWG. Na místě pak budou mít zhruba 20 minut na návštěvu kostela a seznámení s jeho historií. S nápadem přišel Janek Prošek z Lipnice, který často chodí kolem kostela a zaujala ho naše výzva k aktivní pomoci kostelu na vývěsce. Ozval se nám proto s nabídkou uspořádání Eventu pro geocachingovou komunitu,“ uvedl Vít Vodrážka ze Spolku Epigram.

Epigram na význam a neutěšený stav kostela upozorňuje už delší dobu. Na jeho záchranu také v prosinci loňského roku založil veřejnou sbírku. Na jejím transparentním účtu je již více než sto tisíc korun. Za peníze od dárců se Kateřina může těšit na generální opravu střechy.

Michael Kocáb.
Film vypráví dějiny očima aktérů sametové revoluce