Digitalizovat se, nebo zaniknout. Nabídka filmů na klasických filmových kotoučích je stále menší, do budoucna se přestanou distribuovat úplně.

Jediné digitalizované kino na Havlíčkobrodsku má Chotěboř. Kina ve Ždírci nad Doubravou, Přibyslavi, Hav-líčkově Brodě a Světlé nad Sázavou začínají přemýšlet, kde sehnat potřebné tři až čtyři miliony, aby si mohla digitální systém pořídit.

„Samozřejmě, že se u nás o digitalizaci kina mluví, ale všechno je o penězích,“ potvrdila Zdeňka Lédlová z informačního centra Ždírec nad Doubravou.

Kino žádné vlastní peníze nemá, investorem je město, které provoz kina celoročně dotuje. „Jenže město v současné době provedlo důležité a nákladné investice do budovy základní a mateřské školy, takže lze požadovat další miliony do digitalizace kina,“ podotkla Lédlová. Jak upřesnil místostarosta Bohumír Nikl, rada města se digitalizací kina zabývala, ale radní zatím nejsou rozhodnuti.

Zbudou jen staré kotoučové filmy

Podle Lédlové je návštěvnost ždíreckého kina velice nízká, bez dotací od města by nemohlo existovat, takže se nabízí otázka, zda digitalizace má v tomto případě smysl. „Do Chotěboře, kde digitalizované kino mají, je to pár kilometrů, stejně jako do Hlinska. Zatím kino ve Ždírci bude promítat, pak se uvidí, co bude dál,“ konstatovala Lédlová.

Problém digitalizace řeší i ve Světlé nad Sázavou. „Na městský úřad jsme zaslali materiál, který se týká právě digitalizace,“ upřesnila Jana Kupčíková.

Podle Kupčíkové, ředitelky kulturního zařízení Kytice, je návštěvnost světelského kina poměrně slušná, na jedno představení přijde asi 20 diváků, což v současné době odpovídá celorepublikovému průměru. Na digitalizaci by kino ve Světlé potřebovalo zhruba 4,5 milionu korun. „Jestliže kino digitalizováno nebude, nezbude, než promítat jen staré filmy,“ zhodnotila Kupčíková, jaké má světelské kino do budoucna vyhlídky. Ovšem ani staré filmy nemusejí být v budoucnu pro nedigitalizovaná kina dostupné.

Situace je dnes taková, že i zlatý fond české kinematografie převádí svoje filmy do digitální podoby. Jedním z prvních takto zdigitalizovaných filmů je Vláčilova Markéta Lazarová. Další budou následovat,“ zdůraznila Zdeňka Valnerová z Kulturního zařízení města Přibyslav. I v Přibyslavi je budoucnost kina ohrožena, pokud neinvestuje do digitální technologie 3,6 milionu korun. Situace je o to naléhavější, že by s kinem v Přibyslavi skončil i zdejší filmový klub, jediný na Havlíčkobrodsku.

„Určitou možností jsou státní dotace, ale získat je, není podle Valnerové jen tak. „Dotace ze Státního fondu české kinematografie jsou omezené, stejně tak je to se státním rozpočtem. Navíc ministři kultury se v poslední době rychle mění,“ povzdychla si ředitelka Valnerová. Pomoci finančně nemůže v současné době ani město.

„Částka tři miliony korun je vysoká, z rozpočtu města ji poskytnout nemůžeme. Na straně příjmů v rozpočtu na rok 2012 je několik důležitých otazníků a nevím, jestli bychom mohli investovat do digitalizace kina,“ sdělil místostarosta Přibyslavi, Martin Kamarád.Digitalizovat by se mělo i kino v Havlíčkově Brodě. Kino je ale součástí kulturního domu, o jehož prodeji se mezi městem Havlíčkův Brod a majitelem vede bouřlivá diskuse, na obzoru je i možný soudní spor.

V současné době disponuje digitální technologií jen město Chotěboř. „Otevřít v Chotěboři digitální kino byl dobrý nápad. Stouply tržby i návštěvnost,“ potvrdil Milan Stránský z organizace Cekus, která zajišťuje kulturní život v Chotěboři.

V současné době nabízí Chotěboř divákům díky digitálnímu systému i přímé přenosy z operních představení. Pokud se v ostatních městech nepodaří promítací systém digitalizovat, bude Chotěboř v budoucnu zřejmě i jediné funkční kino v regionu.