Ty v městech i menších obcích jednak rozdávají filmovou radost v letních kinech a jednak pomáhají dobré věci, neboť výtěžek z dobrovolného vstupného putuje na Konto Bariéry.

Před několika dny jeden z těchto vozů, ve kterých je ukryta promítací technika i zázemí pro obsluhu, zavítal i do Havlíčkovy Borové. Po čtyři večery se tu tak mohli diváci těšit z příjemného kulturního zážitku v podobně snímků Fotograf, Tři bratři, Vejška a Hodinový manžel.

Jako obsluha už dva měsíce s tímto autem jezdí i studenti Tomáš Dočekal a Jakub Svoboda z Brna.

Ještě tři města

„Jezdíme už od konce června, zatím jsme doma vůbec nebyli. A to ještě nekončíme, jsou před námi tři města ve Východních Čechách," říkají s úsměvem oba studenti, kteří tak mají poměrně nevšední brigádu.

Čtyřiadvacetiletý Tomáš jezdí s kinematografem už druhým rokem, pro jeho o dva roky mladšího kamaráda Jakuba, jde o novou zkušenost. A parafrází Rudolfa Hrušínského lze říci, že tento způsob léta, zdá se jim poněkud zajímavý.

„Já jsem se k této práci dostal přímo přes pana Čadíka, Jakub pak díky mě," říká Dočekal. „Je to zajímavý způsob trávení léta, zvlášť když bylo tak krásné, jako letos. A navíc jde o dobrou zkušenost," přitakává Jakub. Oba se totiž na svých školách věnují buď přímo filmu, nebo obecně umění. Během dvou měsíců tak stihli poznat zhruba patnáct štací v různých městech a obcích. „Jezdíme hlavně okolo Brna, pak na Vysočinu a Východní Čechy. Na Vysočině jsme byli třeba ve Žďáru nad Sázavou, Moravském Krumlově nebo Velké Bíteši," vyjmenovává před výčepem na havlíčkoborovském hřišti u piva starší Tomáš. Právě Borová je prý asi nejmenší obcí, kam oba mladíci letos s kinematografem, který promítá pouze české snímky, zavítali.

„Ale je tu hezky. Tady máme alespoň zajištěny pokoje na ubytovně, jinak většinou spíme v autě na palandách," podotýká mladší z dvojice. Ostatně během prázdnin tak mladíci mohli poznat spoustu měst, jejich památek, ale třeba i hospůdek. Co by si studenti vlastně mohli víc přát?

„No zpočátku jsme si vše důkladně procházeli a prohlíželi. Ostatně času je dost, promítáme pouze večer a přes den je volno. Jenže čím déle jsme pryč, tím méně se nám chce vyrážet za poznáním. Hodně času jsme už od rána trávili na koupalištích a občas se nám nechce po promítání moc spát, tak sem tam někde posedíme. Někdy i o něco déle," říká šibalsky Tomáš Dočekal.

Písničky v hlavě

Byť je tak jejich práce zajímavá, místy se chtě nechtě mění v stereotyp. „Promítáme každý den a pouštíme divákům všude ty čtyři stejné filmy, takže je známe prakticky nazpaměť a už je ani moc nesledujeme. I když písničky z pohádky Tři bratři nám tak nějak pořád znějí v hlavě. Někdy je to k zbláznění," směje se Jakub Svoboda.

Na nedostatek zájmu ze strany diváků si však stěžovat nemůžou. Průměrně prý chodí zhruba sto padesát diváků, což je slušné číslo a na charitativní účely jenom oni, kdy při promítání s kasičkou obcházejí návštěvníky, vybrali zhruba 170 tisíc korun. „Nejvíce lidí přišlo v Moravském Krumlově. Pořadatelé říkali, že při jednom ze snímků bylo dokonce okolo tisíce diváků," dodává Tomáš.

A ani v Havlíčkově Borové se lidé nenechali zahanbit. Přestože se zde kinematograf trefil zrovna do jedné ze studenějších částí léta, i zde počítali osazenstvo lavic před bílým plátnem při každém filmu na stovky hlav.

Do Borové dosud po čtyři roky jezdil známý Jiří Čáslavský se svojí maringotkou, který promítal filmy na klasických pásech. Nyní je práce obou studentů jednodušší. Filmy totiž pouštějí z počítače a tak samotná technika zabere mnohem méně místa než legendární povoz Jiřího Čáslavského. I tak je ale třeba vše hlídat, postavit každý den plátno a podobně.

„Každopádně příští rok pojedeme znovu, pokud to půjde, dodává na závěr Tomáš s Jakubem těsně před tím, než – snad již letos po šedesáté – vylezou do auta a pustí film.