Podle názoru obyvatel Světlé hlavně kulturní dům už nějaký zásah potřeboval. Konají se tam společenské a prodejní akce, výstavy a zábavy. „Kulturák má samostatný vchod, kino také. Propojení by bylo ideální. Navíc kulturní dům má už nejlepší roky za sebou,“ poznamenal Tomáš Rosecký ze Světlé.

K virtuální výuce stačí brýle a ovladač.
Krajský unikát: jak postavit zeď? Studenti z Brodu se to učí i virtuálně

Jak připomenul starosta František Aubrecht, plány na proměnu kina a kulturáku měla světelská radnice v šuplíku už dlouho. První etapou byla modernizace sálu kina. „Zbrusu nová podlaha je krytá celoplošným kobercem. V sále jsou nová čalouněná sedadla. Výraznou proměnou prošly i stěny. Dostaly novou malbu i tapety,“ upřesnil starosta.

Úpravy se uskutečnily zhruba před dvěma lety. Jak doplnila mluvčí městského úřadu Blanka Sedláková, na modernizaci kina přispěl Státní fond kinematografie dotací 300 tisíc. Kino je navíc digitalizované. „Digitalizace přišla skoro na dva miliony,“ upřesnila.

Kulturní centrum Světlá nad Sázavou

Projekt: dlouho plánovaný

Kino: digitalizace a modernizace 2018

Restaurace: modernizace 2020

Aktuálně probíhá: úprava kulturního domu

Finance: kino s dotací, ostatní z rozpočtu

Zdroj: město Světlá nad Sázavou

Do projektu modernizace kina a kulturního domu patří podle Sedlákové také obnova městské restaurace na náměstí. „Ta prošla rozsáhlou rekonstrukcí. V únoru 2020 byly zahájeny stavební úpravy ve 2. a 3. patře, včetně technického zázemí, toalet a podlah. Objekt má nyní nový osobní výtah a zrekonstruovaný výtah nákladní. Investice činily přes sedm milionů,“ doplnila.

Druhá etapa zahrnuje proměnu kulturního domu a probíhá nyní. „Já jsem z té proměny nadšená,“ prohlásila Jana Kupčíková ze světelského kulturního zařízení Kytice. Jak dodala návštěvníkům kulturních akcí ve Světlé se dostane konečně důstojného prostředí. „Kulturní dům se upravuje, mění se taneční sál, připravuje se vstup do sousedního kina,“ dodala. Podle starosty Aubrechta bude mít kulturní dům samozřejmě nové šatny, sociální zařízení a nakonec zvenku i jednotný vzhled díky novému portálu.

Na úpravu sálu kulturního domu nezískalo město Světlá zatím žádnou dotací, všechno hradí z rozpočtu. „Ovšem rádi bychom se o nějakou dotaci pokusili. Ta proměna je finančně náročná. Navíc ceny materiálu a prací pořád rostou,“ zdůraznil starosta.