Umožní mu to speciální promítací technologie.

„Především je třeba upozornit, že se nejedná o klasickou digitalizaci," uvedl přibyslavský místostarosta Mar᠆tin Kamarád.

O digitalizaci kina usiluje město již delší dobu.  „Před dvěma lety zastupitelé odsouhlasili, že se přibyslavské kino bude digitalizovat. Ovšem tato promítací technologie je drahá, stojí kolem tří milionů korun. Požádali jsme proto o státní dotaci a podařilo se nám získat asi tři sta tisíc korun," popsal situaci Kamarád.

Proto se Přibyslav rozhodla pro jiný systém. Zakoupila speciální přehrávač a dataprojektor, který zajistí i nadále promítání z kabiny. Na dodávku technologie a její instalaci byla vypsána soutěž, kterou  ze tří uchazečů vyhrála firma ze Žďáru nad Sázavou. „V současné době dodavatel již toto zařízení instaluje a  první promítání by se mělo uskutečnit v době konání přibyslavské pouti," pokračoval Kamarád.

Na této speciální technologii je zajímavá hlavně její cena, která je necelých 300 tisíc korun, přitom podle Kamaráda dovede zajistit promítání ve velmi vysoké kvalitě.

Do přibyslavského kina přijdou na jedno promítání v průměru čtyři desítky diváků. Kromě toho má Přibyslav, jako jediná na Havlíčkobrodsku, také filmový klub. Ten se těší velkému zájmu, neboť kromě kvalitních filmů pro náročné diváky nabízí i kulturní vystoupení a koncerty.

Štefáček: Kino je třeba zachovat

„Kino je třeba zachovat už s ohledem na objekt kulturního domu, kde se kino nachází. Kulturní dům je centrem společenského dění, využíváme ho k výstavám a divadelním představením. Navíc si myslím, že město by mělo kino mít, stejně jako poštu a školu", zdůraznil starosta Jan Štefáček.

Digitální technologii město hodlá zakoupit až v budoucnu, neboť její ceny  rok od roku klesají. S ohledem na současnou investici se Přibyslavští zamýšlejí i nad tím, zda digitální technologii vůbec pořizovat. „Je ale pravda, že naše technologie neumožňuje promítání filmových premiér, a  také nabídka distributorů je zatím omezená," připustil  Kamarád.

„Situace je dnes taková, že i zlatý fond české kinematografie převádí svoje filmy do digitální podoby. Jedním z prvních takto zdigitalizovaných filmů je Vláčilova Markéta Lazarová. Další budou následovat," zdůraznila Zdeňka Valnerová z Kulturního zařízení města Přibyslav.

V současné době nabízí opravdu digitalizované promítání kino v Chotěboři a  v Havlíčkově Brodě. Ve Světlé nad Sázavou zatím o digitalizaci kina z finančních důvodů neuvažují, ve Ždírci nad Doubravou kino digitalizovat nebudou. Zhruba dvě stě tisíc korun investovali do kina v Krucemburku, kde si pořídili stejnou technologii, jako v Přibyslavi.

Například matador filmových promítání na Havlíčkobrodsku, Jiří Čáslavský, označil digitalizaci kin za nesmyslný tlak.

Končí jedna epocha kin

„Vnímám to tak, že končí jedna ohromná epocha kin, která je stará více než sto let. Za tu dobu si vychovala kvalitní promítače, kterých poté, co kina dostanou digitální tvář, nebude potřeba. K promítání si bude moct sednout kluk, který to umí s počítačem. Ale bude tam chybět úzký vztah k filmům. Byli jsme národem promítačů, to končí. Digitalizace je podle mého názoru jenom jeden velký nesmyslný nátlak, který jenom dohání možnosti promítacího zařízení. Promítačky nekončí proto, že by byly zastaralé, ale proto, že to nevyhovuje průmyslu, který na tom chce vydělat. Jde o nátlak výrobců těchto nových digitálních mašin, kteří jsou pouze tři na světě. Ti si nekonkurují, protože si to umí rozdělit. Jeden má Ameriku, druhý Evropu a třetí zbytek. Drží ceny nahoře a nutí provozovatele kin dát tři miliony za mašinu. Provozovatelé se tak dostávají do smyčky. Uvidíte, že za takových sedm let zase přijde nějaká změna technologie," povzdechl si Čáslavský.