Knihovnu čekala kompletní proměna. Nová okna a parapety, elektroinstalace, nová podlaha. Obecní úřad obětoval starý sklad. „Díky tomu knihovna získala další plochu pro dětské čtenáře, sklad jsme nahradili vestavěnou skříní v knihovně,“ upřesnila starostka.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Rekonstrukci školy, včetně zednických prací zajistili místní podnikatelé. Úžasná spolupráce se uskutečnila na poli grafickém.

„Studenti oboru Technického lycea Nela Čeloudová, Martin Dostál a Vojtěch Zahálka pod vedením Ondřeje Vojíře zástupce ředitele Střední průmyslové školy stavební z Havlíčkova Brodu zhotovili návrh budoucí knihovny,“ popsala spolupráci se studenty starostka.

Pro studenty to byla maturitní zkouška. Podobně jako v Lučici pomohli studenti vylepšit knihovnu v Dolním Městě, Olešné a Okrouhlici. Knihovna slouží i jako zázemí pro spolky. Rekonstrukce včetně vybavení přišla na víc než tři sta tisíc. S financováním obci pomohl i Kraj Vysočina, který věnoval dotaci z víc než sto dvacet tisíc, zbytek hradila obec.

Lučice
První písemná zmínka: 1352
Počet obyvatel: 647

Tipy na výlet

Rodný dům a naučná stezka Jana Zrzavého v Okrouhlici

Rodný dům Jana Zrzavého OkrouhliceRodný dům Jana Zrzavého OkrouhliceZdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Zhruba čtyři kilometry od Lučic se nachází obec Okrouhlice, kam se mohou lidé vypravit a prohlédnout si rodný dům předního českého malíře Jana Zrzavého. Jedná se o budovu školy z roku 1880, kde se roku 1890 Jan Zrzavý narodil jako šesté dítě řídícího školy.

Jan Zrzavý byl český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf. Na škole je umístěna jeho busta a v létě 2009 byla instalována informační tabule. Zájemci, kteří se chtějí dozvědět více o tomto rodákovi a mají rádi turistiku, mohou z obce vyrazit na dvaadvacet kilometrů dlouhou stezku, která začíná v Okrouhlici, povede je přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice. Zahrnuje deset zastavení, vybavených informačními tabulemi, ale také příjemným posezením v dřevěných turistických přístřešcích s lavičkami.

Zámek ve Světlé nad Sázavou

Zámek ve Světlé nad Sázavou.Zámek ve Světlé nad Sázavou.Zdroj: Deník

Necelých osm kilometrů od Lučic mohou zájemci o historii navštívit zámek ve Světlé nad Sázavou. Původní gotická tvrz s příkopy stála ve Světlé nad Sázavou už ve 14. století. Nejvýznamnějším rodem byli Trčkové z Lípy, kteří ji nechali přestavět na lovecký zámek v renesančním stylu. Další majitelé Černínové přebudovali zámek na barokní. Empírový styl přišel s hrabětem Františkem Josefem Zichou. Nakonec přibyly ještě novorenesanční prvky.

V dnešním zrekonstruovaném areálu zámku mohou zájemci navštívit několik prohlídkových okruhů - Expozice historického evropského skla, Expozice historických hodin, obrazů a soch, Muzeum Světelska, Prvorepublikové pokoje, Dětské království a pohádkový okruh Na Sázavě a Únikové místnosti. Návštěvníci si mohou také volně projít upravený zámecký park o rozloze osmnácti hektarů. Park má kaskádu rybníků, upravovaných cestiček, lavičky, altánky a můstky.