Plánované oslavy, s kým jiným, než s našimi čtenáři, budou probíhat po celý rok v podobě Večerů s knihovnou, které se uskuteční vždy poslední pátek v měsíci. Pokaždé budou jinak tematicky laděny a doprovázeny pestrým kulturním programem.

První Večer s knihovnou už je za námi. Proběhl v pátek 31. ledna a jeho tématem byla doba přelomu 19. a 20. století, aby si čtenáři co nejlépe představili atmosféru let, kdy byla veřejná knihovna založena.

A co vše bylo k vidění a slyšení?

Knihovnice a knihovník v secesních kostýmech, stolečky s občerstvením podle receptů Magdaleny Dobromily Rettigové a voňavé nápoje, jako čaj, káva, domácí ovocné likéry a vína ve skle a porcelánu našich babiček, dost možná i jejich maminek. To vše bylo připraveno při prodloužené provozní době oddělení pro dospělé čtenáře.A nemyslete si, péci a vařit podle tehdejších měrných jednotek, jakými byly libry, loty a žejdlíky, to není jen tak!

Večer byl skutečně náramný! Od 19 hodin si přes šedesát zájemců vyslechlo přednášku historika Mgr. Michala Kampa nazvanou Kapitoly z brodské každodennosti 19. století, která se pro velký zájem protáhla až do půl deváté. Poté se většina návštěvníků přemístila na oddělení pro dospělé čtenáře, kde se mohli nechat obsloužit roztomilými secesními paničkami a občerstvit se. Kdo ještě nebyl unaven, mohl si v m-centru vyslechnout přednášku našeho kolegy Mgr. Jakuba Vaníčka o literatuře 19. století, již doprovázely ukázky dobové hudby připravené Ludmilou Bouchnerovou.

A to ještě není vše, protože program byl připraven i pro naše nejmenší, nebo pro všechny hravé, kteří si mohli na čítárně dospělého oddělení vyzkoušet různé stolní hry z let minulých.

Rodinné depozitáře kolegů knihovníků nakonec zapůjčily takové skvosty jako stolní kuželky, které se srážely pomocí káči, dřevěné mikádo, domino, nemohly chybět šachy, dáma, dřevěné skládačky nebo třeba vrhcáby.

Protože na servírovacích podnosech zbyly jen drobečky, vyprázdnily se i karafy s vínem a na první pohled spokojení čtenáři, včetně pana starosty Jana Tecla a obou místostarostů Ivana Kuželky a Čeňka Jůzla, jen pozvolna opouštěli knihovnu, nemůžeme se dočkat Večera dalšího, při kterém se budeme snažit všechny návštěvníky stejně dobře pobavit a pohostit.

Tímto srdečně zveme na druhý Večer s knihovnou, který proběhne v pátek 28. února od 19 hodin.

Těšit se můžete třeba na koncert skupiny Bran.

Michaela Šotolová